ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-25

Για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α’ Τάξη του Δημοτικού σχολείου εφαρμόζεται η ακόλουθη διαδικασία: από την 1η έως τις 20 Μαρτίου οι γονείς/ κηδεμόνες υποβάλλουν σχετικές αιτήσεις – υπεύθυνες δηλώσεις εγγραφής στο Δημοτικό σχολείο που ανήκουν σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας, προσκομίζοντας:

α) βεβαίωση φοίτησης από το Νηπιαγωγείο,

β) αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του/της  μαθητή/τριας,

γ) το Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή/τριας  και

δ) το βιβλιάριο υγείας ή άλλο στοιχείο από το οποίο αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.

Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμόδια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Αιτήσεις εγγραφής δύνανται να υποβάλλουν και γονείς που διαμένουν εκτός σχολικής περιφέρειας, εφόσον στο σχολείο φοιτούν ήδη αδέλφια του/της προς εγγραφή μαθητή/τριας.