ΔΡΑΣΗ “Η ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ”

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Με την  με αρ. πρωτ. Φ.7/ΦΜ/139107/Δ1/27-8-2018 εγκύκλιο, Του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, καθώς και την Φ.7/16592/Δ1/04-02-2019, καθιερώνεται η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών-τριών του Δημοτικού Σχολείου για τουλάχιστον δύο Σαββατοκύριακα το μήνα, στο σχολείο. H τσάντα των μαθητών-τριών θα παραμένει στο σχολείο την Παρασκευή, πριν από κάθε Σαββατοκύριακο, που έχει αποφασιστεί από τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου, έως την Δευτέρα, με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων – παιδιών.

Σύμφωνα με την παραπάνω εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και τη σχετική πράξη-απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου,  σας ενημερώνουμε ότι η δράση αυτή θα πραγματοποιείται την πρώτη και τελευταία Παρασκευή κάθε μήνα.  Συνεπώς η τσάντα θα παραμείνει στο σχολείο τις Παρασκευές 4 και 25 Οκτωβρίου 2019, το Νοέμβριο τις Παρασκευές 1 και 29 του μήνα και το Δεκέμβριο  την Παρασκευή στις 6 του μήνα. Για το μήνα Σεπτέμβριο δε θα πραγματοποιηθεί η δράση, γιατί συμπίπτει με την ημέρα σχολικού αθλητισμού στις 27/9.