“ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ” από μαθητές-τριες του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου Κωσταραζίου

Το τέλος του χειμώνα και τον ερχομό των χελιδονιών γιόρταζαν τα παιδιά από την αρχαιότητα με τα “χελιδονίσματα”.  Κρατώντας ένα ομοίωμα χελιδονιού, τριγύριζαν στις  γειτονιές  τραγουδώντας και ζητούσαν φιλέματα.

Με το ίδιο τρόπο, μαθητές-τριες  του  Δημοτικού  Σχολείου και του Νηπιαγωγείου Κωσταραζίου, υποδεχτήκαμε  σήμερα 20 Μαρτίου, τον ερχομό της άνοιξης. Κρατώντας δυο  “χελιδόνες”  κι  ένα  καλάθι  στολισμένο  τραγουδήσαμε  στο  Κωσταράζι  τα χελιδονίσματα :

“Μάρτη, Μάρτη μου καλέ,και Φλεβάρη φοβερέ

κι αν φλεβίσεις κι αν τσικνίσεις καλοκαίρι θα μυρίσεις.

Κι αν χιονίσεις κι αν κακίσεις,  πάλιν άνοιξη θ’ ανθίσει.”

Πολλοί ξαφνιάστηκαν, γιατί δε γνώριζαν αυτό το έθιμο. Σίγουρα όμως τους άρεσε, αφού  μας  ευχαρίστησαν και μας έδωσαν πολλά κεράσματα.