1 1 7Το σχολείο μας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας της Δ’ τάξης “Στα Αρχαία χρόνια” και σε συνεργασία με το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, φιλοξένησε από τις 6 έως τις 17 Δεκεμβρίου μουσειοσκευή με θέμα “Η καθημερινή ζωή στην Αρχαία Αθήνα”. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ερθουν σε επαφή και να περιεργαστούν αντίγραφα αντικειμένων που εκτίθενται στο παραπάνω μουσείο, να τα εντάξουν σε παιχνίδια ρόλων, να εξοικειωθούν με την ορολογία των αρχαιολόγων και να” συνομιλήσουν” μέσα από το συνοδευτικό υλικό με συνομήλικά τους παιδιά του 5ου αιώνα π. Χ.
Κατά τη διάρκεια της δράσης αυτής, το Δ’1 με την δασκάλα της τάξης Τζώρη Βαΐα και την υποδιευθύντρια του σχολείου Αλίκη Δαγκλή, πραγματοποίησε επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Κέρκυρας όπου ξεναγήθηκε από την προϊσταμένη της εφορίας αρχαιοτήτων Κέρκυρας κ. Τένια Ρηγάκου.3 1
Οι μαθητές είχαν μια εξαιρετική εμπειρία, ενδιαφέρθηκαν, κατέγραψαν, έπαιξαν και ζωγράφισαν μέσα στον χώρο του μουσείου αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις!62 154