Μάθημα ΤΠΕ: Εκπαιδευτικά Λογισμικά και on-line δραστηριότητες

Νοέ 202024

Γλώσσα Α-Β: Πιστοποιημένο online εκπαιδευτικό λογισμικό για την Γλώσσα της Α και Β δημοτικού

Μαθηματικά Α-Β: Πιστοποιημένο online εκπαιδευτικό λογισμικό για την Μαθηματικά της Α και Β δημοτικού

Μελέτη Περιβάλλοντος: Πιστοποιημένο online εκπαιδευτικό λογισμικό για την Μελέτη Περιβάλλοντος

Περιβάλλον: Η προστασία του δάσους: Πιστοποιημένο online εκπαιδευτικό λογισμικό για το Περιβάλλον

Μουσική Α-ΣΤ: Πιστοποιημένο online εκπαιδευτικό λογισμικό για τη Μουσική

Παίζω και μαθαίνω να κυκλοφορώ με ασφάλεια: Εκπαιδευτικό λογισμικό για την Κυκλοφοριακή Αγωγή

TuxMath: Λογισμικό εξάσκησης στα Μαθηματικά (χρειάζεται εγκατάσταση)

GCompris: Λογισμικό υψηλής εκπαιδευτικής ποιότητας και αποτελείται από δραστηριότητες για παιδιά ηλικίας 2 έως 10 ετών (χρειάζεται εγκατάσταση)

Sebran: Παιχνίδια μνήμης, Πράξεις, Κρεμάλα, Γράμματα, Αριθμοί (χρειάζεται εγκατάσταση)

Jigsaw Explorer: Online παζλ

Coloring Painting Games: Online ζωγραφική

Coloring4all: Online ζωγραφική

TheColor.com:Online ζωγραφική

Μικροί καλλιτέχνες σε Δράση: Ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πακέτο που αξιοποιεί τις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας με ενότητες ζωγραφικής, σχεδίου, μουσικής, κειμένων, εικόνων και έργων τέχνης. (χρειάζεται εγκατάσταση)

Jele: Online δραστηριότητες για τους μαθητές της Α, Β και Γ δημοτικού.

edaskalos: Εκπαιδευτικά παιχνίδια, ψυχαγωγίας, μαθηματικών και λέξεων

Αερόστατο: Διαδικτυακή πύλη μάθησης και ψυχαγωγίας για μικρά παιδιά

Inschool.gr: Τα παιδιά μαθαίνουν παίζοντας (για όλες τις τάξεις του Δημοτικού)

Πίνακες ζωγραφικής – Πάζλ: Παζλ με θέμα γνωστούς πίνακες ζωγραφικής Ελλήνων και ξένων ζωγράφων.

Φτιάξε το παζλ: Λύστε το παζλ

Κλικάρω και μαθαίνω:Παιχνίδια προνηπίου, νηπιαγωγείου, δημοτικού

Η ώρα του κώδικα – Kodable:Εισαγωγή στον προγραμματισμό

Η ώρα του κώδικα – Εργαστήριο Παιχνιδιού:Εισαγωγή στον προγραμματισμό

Το καλάθι:Εκπαιδευτικό παιχνίδι που στοχεύει στην εξοικείωση των μαθητών με τη χρήση του ποντικιού

Βρίσκω πόσα ζωάκια είναι: Διαδραστική εφαρμογή που στοχεύει στην εξοικείωση των μικρών μαθητών με τη χρήση του ποντικιού

Ποντίκι, ο εξολοθρευτής: Εκπαιδευτικό παιχνίδι, το οποίο στοχεύει στην εξοικείωση των μικρών μαθητών με το χειρισμό του ποντικιού

Λεξηδρομίες :Εκπαιδευτικό παιχνίδι που στοχεύει στη εξοικείωση με την πληκτρολόγηση κειμένου.

Βρες πόσα είναι: Διαδραστική εφαρμογή που στοχεύει στην εξοικείωση των μικρών μαθητών με τον χειρισμό του ποντικιού

Tiletap: Γράμματα, οι αριθμοί, χρώματα, σχήματα, ζώα,κλπ

Χτίζω σπιτάκια:Διαδραστική εφαρμογή παζλ που περιλαμβάνει μία συλλογή τεσσάρων εικόνων αποτελούμενες από 20 κομμάτια η κάθε μια και στοχεύει στην εξοικείωση με τη χρήση του ποντικιού.

Τα μοτίβα:Διαδικαστική δραστηριότητα που στοχεύει στην εξάσκηση της χρήσης του ποντικιού (ή του pad) μέσα από ένα κουίζ εντοπισμού μοτίβων από σχήματα.

TANGRAM: Εκπαιδευτικό παιχνίδι, βασισμένο στην ιδέα του κινέζικου παιχνιδιού Tangram.

Τοποθετώ τα σχήματα: Διαδραστική δραστηριότητα που στοχεύει στην εξοικείωση με τη δημιουργία εικόνων με σύνθεση γεωμετρικών σχημάτων και στην εξάσκηση στη χρήση του ποντικιού.

Σχηματοεικόνες: Ανακαλύπτω σχήματα μέσα στην εικόνα

Γραμματοεισβολείς:Εκπαιδευτικό παιχνίδι εκμάθησης του πληκτρολογίου

Σχηματίζω τοπία:Διαδραστική εφαρμογή σύνθεσης εικόνων παζλ 20 τμημάτων.

Ζωγραφική με το ποντίκι:Εφαρμογή ζωγραφικής με χρήση μόνο του ποντικιού.

Πότε είναι η καλύτερη εποχή για ένα φρούτο; :Διαδραστική εφαρμογή που στοχεύει στην ανάπτυξη δεξιοτήτων χρήσης ποντικιού (ή οθόνης αφής) και, παράλληλα, στο να γνωρίσουν οι μικροί μαθητές τα φρούτα που παράγονται στην Ελλάδα κάθε εποχή.

Φούσκα :Εκπαιδευτικό παιχνίδι εξοικείωσης με το πληκτρολόγιο

Κρεμάλα :Εκπαιδευτικό παιχνίδι που βασίζεται στην κλασική ιδέα της “Κρεμάλας”.

Ταίριαξε τα σχήματα: Ταίριαξε τα σχήματα που πέφτουν από τον ουρανό

Διάφορα παιχνίδια σχημάτων:Μαθαίνουμε τα βασικά σχήματα παίζοντας διασκεδαστικά παιχνίδια.

Παίζω Καραγκιόζη:Παιχνίδι με τον Καραγκιόζη!

Ο μάστερ του πληκτρολογίου:Εκπαιδευτικό παιχνίδι που έχει στόχο την εξάσκηση των μικρών μαθητών με την πληκτρολόγηση χαρακτήρων

Λεξοσυλλέκτης:Εκπαιδευτικό παιχνίδι που στοχεύει στην εξοικείωση με το χειρισμό του πληκτρολογίου συνδυάζοντας την εκμάθηση των γραμμάτων και του συλλαβισμού των λέξεων.

Πότε είναι η καλύτερη εποχή για ένα φρούτο; : Διαδραστική εφαρμογή που στοχεύει στην ανάπτυξη δεξιοτήτων χρήσης ποντικιού (ή οθόνης αφής) και, παράλληλα, στο να γνωρίσουν οι μικροί μαθητές τα φρούτα που παράγονται στην Ελλάδα κάθε εποχή.

Toytheater: Διασκεδαστικά εκπαιδευτικά παιχνίδια για παιδιά (στα αγγλικά)