ΓΛΩΣΣΑ Γ΄ 24/4/20….λύσεις

Απρ 202027

. Φτιάχνω τις ομάδες όπως στο παράδειγμα

το κατάρτι – το πλοίο >>>>>   το κατάρτι του πλοίου  –  τα κατάρτια  των πλοίων

το φως  – ο δρόμος >>>>> το  φως του δρόμου  -τα φώτα των δρόμων

η λήξη – ο αγώνας >>>>>   η λήξη του αγώνα  -οι λήξεις  των αγώνων

ο σχεδιασμός – η πόλη  >>>>>  ο σχεδιασμός της πόλης  –  οι σχεδιασμοί των πόλεων

το κράτος – η Ήπειρος >>>>> το κράτος της ηπείρου  – τα κράτη των ηπείρων

ο χώρος – το σχολείο >>>>> ο χώρος του σχολείου – οι χώροι των σχολείων

2. Συμπληρώνω τις Αντίθετες των λέξεων και τι Μέρος του Λόγου είναι η καθεμιά

άγριος -ήμερος                     (    επίθετο        )                                                  χάθηκαν – βρέθηκαν    ( ρήμα  )

ψέμα – αλήθεια                   (   ουσιαστικό )                                                     ψεύτικη –   αληθινή       ( επίθετο  )

ξεκίνησαν – τελείωσαν      (      ρήμα  )                                                            ζεστός –  κρύος               ( επίθετο )

χαρούμενος -λυπημένος   (     μετοχή Παθητική  )                                      φεύγοντας  –  επιστρέφοντας  ή γυρίζοντας ( μετοχή  Ενεργητική )

ξυπνάει –   κοιμάται           (  ρήμα  )                                                                πρωινός –  βραδινός ( επίθετο )

πρωί –  βράδυ                      ( ουσιαστικό )                                                       παλιός  –   καινούριος (επίθετο )