ΓΛΩΣΣΑ Γ΄ 7/4/20….λύσεις

Απρ 202012
  1. Συμπληρώνω   με  -ε  ή  -αι                                                                                                                      Τι   θέλετε     να φάτε     σήμερα ?   Το φαγητό  ετοιμάζεται      .                                                                Το μωρό κοιμάται      κι εσείς  φωνάζετε   .                                                                                                     Η  άνοιξη   έρχεται     και  τα παιδιά   χαίρονται      και   τραγουδάνε    .                                               Παππού ,  θυμάσαι    τι παιχνίδια παίζατε    όταν  ήσαστε      παιδιά?                                                   Η  Κατερίνα  χαίρεται      όταν  σας ακούει να  τραγουδάτε    .
  2. Αλλάζω σωστά το πρόσωπο του ρήματος                                                                                               βρίσκομαι (εμείς ) βρισκόμαστε                                 θυμάμαι (εσύ)  θυμάσαι                                           βρίσκω (εμείς) βρίσκουμε                                            ανεβαίνω (εμείς) ανεβαίνουμε                               δροσίζουμε (εσύ) δροσίζεις                                          δροσιζόμαστε( εγώ)  δροσίζομαι                             φροντίζω (εμείς)  φροντίζουμε                                   φροντίζομαι(αυτοί)  φροντίζονται
  3. Βάζω τις προτάσεις από τον Ενικό στον Πληθυντικό αριθμό και αντίστροφα                        Το φως του δρόμου είναι χαμηλό.  Τα φώτα των δρόμων  είναι χαμηλά.                                                 Το λουλούδι ποτίζεται από τον κηπουρό. Τα λουλούδια ποτίζονται  από τους κηπουρούς.                 Η άσκηση λύνεται από τον μαθητή.  Οι ασκήσεις λύνονται από τους  μαθητές.                                   Οι  οικοδομές  χτίζονται από τους χτίστες.  Η οικοδομή χτίζεται από τον  χτίστη.                               Το  δάσος  προστατεύεται από τον πυροσβέστη. Τα δάση προστατεύονται από τους       πυροσβέστες.