Les matières scolaires – Τα σχολικά μαθήματα (Στ τάξη)

Απρ 20201

Ας κάνουμε μια επανάληψη στο λεξιλόγιο των σχολικών μαθημάτων! Πατήστε αριστερά τις Συνδέσεις Διαδικτύου. Εκεί θα βρείτε τρεις συνδέσμους (links), που θα πρέπει να ανοίξετε έναν έναν με τη σειρά, για να θυμηθείτε τα σχολικά μαθήματα και να κάνετε μερικές σχετικές διασκεδαστικές ασκήσεις!

Les matières scolaires – lexique
Σύροντας το ποντίκι επάνω στην καρδούλα, θα ακούσετε το λεξιλόγιο. Σύροντάς το επάνω στις κόκκινες βούλες, θα διαβάσετε τη σημασία κάθε λέξης/φράσης.

Les matières scolaires – vidéo
Δείτε το βίντεο κι επαναλαμβάνετε κάθε λέξη μόλις την ακούτε.

Les matières scolaires – exercices
Παρακολουθήστε ένα ακόμα βίντεο και στη συνέχεια κάντε τις τέσσερις ασκήσεις που ακολουθούν:

1) Σύρε τις λέξεις, 2) Κρυπτόλεξο, 3) Σύρε τα γράμματα, 4) Κρεμάλα

Προσοχή: στις δύο τελευταίες ασκήσεις, κάθε φορά που βρίσκεις μία λέξη, πάτα το κουμπάκι που σε πηγαίνει στην επόμενη λέξη!

Σαν σήμερα

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη