Πανελλήνιο Βραβείο Γαλλοφωνίας 2016

ΝΙΚΗΤΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΟΙΛΑΔΑΣ

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου Κοιλάδας, ευχαριστεί παιδιά και Δασκάλους για την ευτυχή συγκυρία συνύπαρξης και συνεύρεσης στο δημιουργικό πνεύμα που διέπει το συγκεκριμένο Σχολείο, αποτέλεσμα του οποίου είναι η απόσπαση του  Πανελληνίου  Βραβείου Γαλλοφωνίας 2016. Προσηλωμένα τα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης στις οδηγίες της βραβευθείσας Καθηγήτριας  Γαλλικών κυρίας Παπαποστόλου Αγαθής, επέδειξαν στην Γαλλική Διάλεκτο, τον τρόπο εκτέλεσης της Παραδοσιακής Ελληνικής Σπανακόπιτας, παρουσιάζοντάς την στους κριτές μέσα από βίντεο και εικόνες των οποίων γνώστες και χειριστές είναι οι Δάσκαλοι, Σταυροθεόδωρος Βασίλης και Περιστέρης Νίκος της ΣΤ΄και Ε΄τάξης αντίστοιχα, με αρωγό της όλης προσπάθειας τον κύριο Μίχη Αναστάσιο, Διευθυντή του Σχολείου.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

Συγχαρητήρια – Ευχαριστήρια Επιστολή Συλλόγου Διδασκόντων

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Κοιλάδας, συγχαίρει τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης καθώς και την εκπαιδευτικό της Γαλλικής Γλώσσας κ. Παπαποστόλου Αγαθή,  για την πανελλήνια επιτυχία  που είχαν με τη συμμετοχή τους στον «Εθνικό Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2016», με θέμα: «Λέξεις που Ανοίγουν την Όρεξη». Η κ. Παπαποστόλου με τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης είχαν την έμπνευση να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό με την παρασκευή της παραδοσιακής ελληνικής σπανακόπιτας, την οποία και παρουσίασαν μέσω ενός πεντάλεπτου βίντεο. Επίσης, συγχαίρει τον εκπαιδευτικό κ. Περιστέρη Νικόλαο για την τεχνική υποστήριξη που παρείχε (βίντεο και μοντάζ), καθώς και τον δάσκαλο της τάξης κ. Σταυροθεόδωρο Βασίλειο για την συμβολή του σε ψυχολογικό και οργανωτικό επίπεδο. Τέλος, ο Σύλλογος Διδασκόντων, ευχαριστεί τον εφημέριο του Ναού της Παναγίας κ. Κιτσικούδη Αδάμ για τη διάθεση της αίθουσας του Πνευματικού Κέντρου, όπου και πραγματοποιήθηκε η όλη διαδικασία.