ΛΙΜΝΩΝ ΚΑΣΤΡΙΑ

ΤΟ ΠΑΛΑΤΙ ΤΩΝ ΝΕΡΑΪΔΩΝ ΤΟΥ ΧΕΛΜΟΥ

Εκπαιδευτικά προγράμματα Περιβαλλοντικά Προγράμματα Περιβαλλοντικό Κέντρο Στ τάξη Φροντίζω το περιβάλλον

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ Τάξης στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων της Θεματικής Ενότητας: Φροντίζω το Περιβάλλον, επισκέφθηκαν το Περιβαλλοντικό Κέντρο Κλειτορίας, στις 26 Νοεμβρίου 2021 και πραγματοποίησαν το Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα “Το παλάτι των Νεραϊδών του Χελμού: το Σπήλαιο των Λιμνών Καστριών”. Οι μαθητές αρχικά επισκέφθηκαν το Περιβαλλοντικό Κέντρο και ακολούθησαν παιχνίδια γνωριμίας, χωρισμός σε ομάδες, ενημέρωση για τα Σπήλαια και το Σπήλαιο των Λιμνών. Στη συνέχεια αναχώρησαν για το Σπήλαιο των Λιμνών στα Καστριά. Στο Σπήλαιο οι μαθητές ασχολήθηκαν με αρκετές ενδιαφέρουσες δραστηριότητες και στο τέλος επέστρεψαν στο Περιβαλλοντικό Κέντρο για την ολοκλήρωση του προγράμματος, συμπληρώνοντας Φύλλα Εργασίας και εκτελώντας Δραστηριότητες Αξιολόγησης. Ευχαριστούμε θερμά τους εκπαιδευτικούς του Περιβαλλοντικού Κέντρου που με το πρόγραμμά τους οδήγησαν τους μαθητές μας σε αυτό το ονειρικό παλάτι των Νεραϊδών.