Επιμορφωτική δράση «Πρώτες Βοήθειες»

Την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου 2020 το Δημοτικό Σχολείο Κλειδίου, σε συνεργασία με την Κοινότητα Κλειδίου, συνδιοργάνωσαν επιμορφωτική δράση στους χώρους του σχολείου με θέμα «Πρώτες Βοήθειες». Η δράση υλοποιήθηκε από κλιμάκιο εκπαιδευτών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού του παραρτήματος Αλεξάνδρειας και συμμετείχαν εκτός από το σύνολο των μαθητών / τριών και εκπαιδευτικών του σχολείου και αρκετοί γονείς. Δόθηκαν σημαντικότατες πληροφορίες και οδηγίες για αντιμετώπιση κακώσεων και τραυματισμών, έγινε επίδειξη καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης και δόθηκαν σαφείς απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα μαθητών και γονέων.
Για την πολύ επιτυχημένη και αξιόλογη παρουσίαση ο σύλλογος διδασκόντων εκφράζει τις θερμότατες ευχαριστίες προς το σύνολο των εκπαιδευτών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού και ιδιαίτερα προς την κυρία Γραμματικοπούλου Ελένη την υπεύθυνη του παραρτήματος Αλεξάνδρειας, με την ευχή να συνεχιστούν και στο μέλλον οι πολύ επιτυχημένες συνεργασίες.