Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες

Την Τρίτη 03 Δεκεμβρίου 2019, οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων του δημοτικού σχολείου Κλειδίου, συμμετείχαν σε δράση για την παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες. Η δράση, την οποία προετοίμασαν και επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας, περιελάμβανε προβολή διαφόρων video, ενημερωτικές εισηγήσεις και αρκετό διάλογο.
Τα παιδιά ενημερώθηκαν, συγκινήθηκαν και προβληματίστηκαν τόσο για την επικρατούσα κατάσταση, όσον αφορά την ελλιπή αντιμετώπιση των ατόμων με ειδικές ανάγκες από τη σημερινή παγκόσμια κοινωνία, όσο και για την αυξανόμενη ευαισθησία και ενεργοποίηση που παρουσιάζουν τα τελευταία χρόνια οι κοινωνίες και οι κυβερνήσεις των αναπτυγμένων κυρίως κρατών.
Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από τη δύναμη και το σθένος που παρουσιάζουν τα άτομα με διάφορες αναπηρίες για να αντιμετωπίσουν την άσχημη κατάστασή τους και εξεπλάγησαν από τα ταλέντα και τις ιδιαίτερες ικανότητες που είχαν πολλά τέτοια άτομα τόσο σε επιστημονικούς όσο και σε καλλιτεχνικούς τομείς.