Δράση για τον Σχολικό Εκφοβισμό

Την Παρασκευή 04 Οκτωβρίου 2019, οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε μία ενημερωτική – βιωματική δράση με θέμα τον Σχολικό Εκφοβισμό.
Ειδικοί επιστήμονες από το Κέντρο Πρόληψης Ν. Ημαθίας «Πρόσβαση», ενημέρωσαν και έδωσαν ποικίλες εξηγήσεις στο φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού, φαινόμενο που τα τελευταία χρόνια παρουσιάζεται όλο και εντονότερα στα ελληνικά σχολεία.
Τα παιδιά, χωρισμένα κατά ηλικία σε δύο διαφορετικές αίθουσες, συμμετείχαν επίσης σε διάφορα βιωματικά παιχνίδια και κατασκευές, έχοντας παράλληλα τη δυνατότητα να λύσουν τις απορίες τους και να πάρουν απαντήσεις στους διάφορους προβληματισμούς τους.
Ο Σύλλογος Διδασκόντων του δημοτικού σχολείου Κλειδίου εκφράζει τις θερμές ευχαριστίες προς τις δύο ειδικούς επιστήμονες του Κέντρου Πρόληψης Ν. Ημαθίας «Πρόσβαση», τόσο για την αποδοχή της πρόσκλησης, όσο και για τα πλούσια βιώματα και μηνύματα που αποκόμισαν οι μαθητές μας από αυτήν την τόσο εποικοδομητική δράση.