ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΔΡΑΣΗ – ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ – ΠΡΟΣΒΑΣΗ

προσβαση2

Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 στις 10.00΄οι μαθητές/τριες του σχολείου μας υποδέχτηκαν τα μέλη της ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ κ. Χριστίνα Τσολάκη, Σοφία Γεώργου, Κατερίνα Κυράνου, Άννα Γιαννάκη για την πραγματοποίηση βιωματικών εργαστηρίων. Στα τμήματα Α΄, Β΄ , Ε΄, Στ΄ το θέμα των εργαστηρίων ήταν «Συναισθήματα – Πως επηρεάζουν τις σχέσεις μας με τους άλλους. Διαχείριση Θυμού» και στη Γ΄, Δ΄ «Ενίσχυση Αυτοεκτίμησης». Οι μαθητές μέσα από brainstorming, ανάγνωση παραμυθιών, εικαστικές δημιουργίες, βιωματικά παιχνίδια, παρακολούθηση βίντεο (Making friends is an art) συζήτησαν για τα συγκεκριμένα θέματα μέσα από συνεργατικές πρακτικές και καλλιεργώντας την ενσυναίσθηση. Στο διάλογο που αναπτύχθηκε με τους μαθητές αναδύθηκε η ανάγκη αναγνώρισης και διαχείρισης των συναισθημάτων όπως και η ενίσχυση των παραγόντων που προάγουν την αυτοεκτίμηση.

Ευχαριστούμε θερμά τις υπεύθυνες κυρίες της ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ για την άμεση ανταπόκρισή τους στο κάλεσμά μας και την υπέροχη συνεργασία τους!

προσβαση1   προσβαση3   προσβαση4

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ-ΝΕΑ, ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.