ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ – 4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΚΤΗΝ3

Η Πανελλήνια σχολική ημέρα φιλοζωίας εορτάστηκε στο σχολείο μας στις 4 Απριλίου. Οι μαθητές δημιούργησαν αφίσες, διάβασαν παραμύθια, παρακολούθησαν σχετικές σύντομες ταινίες (Η ιστορία του Ξουτ), ζωγράφισαν τις ανάγκες και τα δικαιώματα των ζώων. Επίσης, προσκλήθηκε ο Κτηνίατρος κ. Τριανταφύλλου Κων/νος, συνεργάτης του Κτηνιατρείου ζώων συντροφιάς στην Κατερίνη και παρουσίασε με βιωματικό και ελκυστικό τρόπο τα δικαιώματα των ζώων. Έπειτα ακολούθησε συζήτηση όπου οι μαθητές έλυσαν τις απορίες τους σχετικά με το θέμα και δημιούργησαν μικρές αγγελίες για την υιοθεσία μικρών ζώων. Στη συνέχεια οι μαθητές παρουσίασαν τις αφίσες τους και τραγούδησαν το τραγούδι «Δεν έχω σπίτι για να μείνω»

ΚΤΗΝ6   ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ2     ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ1   ΚΤΗΝ4   ΚΤΗΝ5

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ-ΝΕΑ, ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.