ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

25μΑ

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 τιμήσαμε την έναρξη της Επανάστασης του 1821, το μεγαλύτερο ιστορικό γεγονός της νεότερης ιστορίας μας, αφού με αυτήν το έθνος μας κατόρθωσε να αποκτήσει κρατική υπόσταση.

Τη σχολική γιορτή μας τίμησαν με την παρουσία τους η Διευθύντρια Εκπαίδευσης Ν. Ημαθίας κα. Γώτη Ευθυμία, ο αντιδήμαρχος Σακαλής Δημήτριος, η πρόεδρος της κοινότητας κα. Γιάγκου Καλλιόπη και οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας. Η κα. Γώτη στην ομιλία της αναφέρθηκε στη σημασία των ιστορικών γεγονότων, στην εξωστρέφεια της σχολικής κοινότητας και στην ανάπτυξη των κοινωνικών δεξιοτήτων των μικρών μαθητών μέσα από τις δραματοποιήσεις ιστορικών γεγονότων.

25μ17    25μ14   25μ16   25μ9

Οι μαθητές/τριες των Ε΄ και Στ΄ τάξεων παρουσίασαν δραματοποιημένα στιγμιότυπα της Επανάστασης, αποδίδοντας μια σύντομη ιστορική αναδρομή των σημαντικότερων γεγονότων και ερμηνεύοντας ρόλους σημαντικών προσώπων που έχουν μείνει στην ιστορία ως παραδείγματα ηρωισμού και αυτοθυσίας.

25μ4  25μ12  25μ5  25μ6  25μ7  25μ8

Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι εκπαιδευτικοί Τσιριπίδης Ιωάννης και Φερενίδης Χρήστος. Την επιμέλεια του χορωδιακού σχήματος είχαν οι εκπαιδευτικοί Γεγγενίδη Αναστασία, Φερενίδης Χρήστος και Σαββίδου Χαρίκλεια. Την επιμέλεια του χορευτικού τμήματος είχε η εκπ/κός ΠΕ11 Ρούσου Κων/να

25μ10  25μ11  25μ13   25μΒ

Θερμά συγχαρητήρια στους μικρούς ηθοποιούς και στους εκπαιδευτικούς που με την καθοδήγησή τους υλοποιήθηκε η ωραία γιορτή μας!

25μ3  25μ225μ1

Χρόνια πολλά στην πατρίδα, Χρόνια πολλά στους Έλληνες!

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ-ΝΕΑ, ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.