ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ – ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ

ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ2

Την 1 Μαρτίου 2024, πρώτη μέρα της Άνοιξης, οι μαθητές των Α΄ και Β΄ τάξεων του σχολείου μας, ανήγγειλαν το ερχομό της άνοιξης, με συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, Γεγγενίδη Αναστασία και Παυλίδου Ζωή.

Σύμφωνα με το πανάρχαιο έθιμο, που διατηρείται ζωντανό μέχρι σήμερα, οι μαθητές κρατώντας το ομοίωμα της χελιδόνας, καλαθάκια με λουλούδια και φορώντας λουλουδένια στεφάνια, τριγύρισαν στο Κλειδί, αναγγέλλοντας στους κατοίκους της περιοχής, τον ερχομό της Άνοιξης. Ξεκίνησαν τραγουδώντας την «Χελιδόνα» από το χώρο του Δημοτικού Σχολείου. Στην συνέχεια επισκέφτηκαν το Νηπιαγωγείο, την Κοινότητα, την κεντρική πλατεία και την ευρύτερη περιοχή του Κλειδίου. Παντού τους υποδέχθηκαν με χαρά και τους πρόσφεραν συμβολικά κεράσματα!

ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ6     ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ1 ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ5

ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ4     ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ2  ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ3

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ-ΝΕΑ, ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.