Δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Ζωή παιδική χωρίς παραμύθι! Μα είναι δυνατόν;

Θα ήμασταν όχι μόνο φτωχότεροι, αλλά και διαφορετικοί, επειδή θα μας έλειπε η σοφία, που όλοι χρειαζόμαστε για να βρούμε τις αλήθειες μας. Τα παραμύθια είναι η αλήθεια μέσα στο ψέμα.  Είναι η ανάγκη των παιδιών για τη μαγεία. Είναι η ίδια η ζωή. Δεν θα μπορούσαμε να πιάσουμε το νήμα της ζωής μας χωρίς εκείνη την… «κόκκινη κλωστή δεμένη…»

Έτσι, στο  πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου η πρώτη τάξη του Δημοτικού μας σχολείου προσκάλεσε τη γνωστή συγγραφέα παραμυθιών κα  Ελισάβετ Τάρη για να “ξετυλίξει” μαζί της το νήμα μιας νέας ιστορίας. Η δράση έλαβε χώρα την Πέμπτη 8 Απρίλη. Η κα Τάρη επισκέφθηκε την εικονική τάξη της κας Σοφίας, διάβασε στα παιδιά το νέο της βιβλίο “Ο Κλεφτοπαραμυθάς Δράκος”, συζήτησε μαζί τους για την πλοκή της ιστορίας κι άκουσε τις απόψεις τους. Τα παιδιά, μέσα από την περιπέτεια του γκρινιάρη δράκου, συνειδητοποίησαν την αξία που έχουν τα παραμύθια στις ζωές μεγάλων και μικρών, ενώ έγιναν και τα ίδια “παραμυθάδες” αφού, με τη βοήθεια των μαγικών τους καπέλων, διηγήθηκαν το καθένα τη δική του αγαπημένη ιστορία. Η δράση  “έκλεισε” με την υπόσχεση που έδωσε η συγγραφέας  να επισκεφθεί κανονικά την τάξη, όταν, με το καλό, ανοίξουν πάλι τα σχολεία. Αξίζει να αναφερθεί πως μάρτυρες του πόσο καλά πέρασαν τα παιδιά, ήταν ο διευθυντής του σχολείου μας  κος Βασίλης Σαράντης, αλλά και ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού έργου κος Νικόλαος Αμανατίδης, που φάνηκαν και οι ίδιοι να το διασκεδάζουν.

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν το αποδεικνύουν περίτρανα!

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ-ΝΕΑ, ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.