Αρχείο ημέρας 7 Μαΐου 2021

H ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ SELF TEST – ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ

BHMA 1 :

Μέχρι αύριο Σάββατο 08/05/2021 μπορείτε να παραλάβετε το self test από τα φαρμακεία  . Το επόμενο self test μπορείτε να το πάρετε από τη Δευτέρα 10/05/2021.

ΒΗΜΑ 2 :

Οι μαθητές/οι εκπαιδευτικοί θα κάνουν τα self-tests στο σπίτι τους. Συστήνεται το τεστ να γίνεται το ίδιο πρωί ή το προηγούμενο βράδυ. Άρα το πρώτο τεστ θα μπορεί να γίνει την Κυριακή το βράδυ ή τη Δευτέρα το πρωί.

ΒΗΜΑ 3 :

Δηλώνουμε το αποτέλεσμα του self-test στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr, χρησιμοποιώντας τους κωδικούς taxisnet και συμπληρώνουμε τα προσωπικά μας στοιχεία.

ΒΗΜΑ 4:

Αν το self-test είναι αρνητικό: Εκτυπώνουμε τη ΚΑΡΤΑ-ΜΑΘΗΤΗ μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr και ο κάθε μαθητής θα την έχει μαζί του στο Σχολείο(Αν δεν υπάρχει εκτυπωτής τότε αντιγράφουμε σε χαρτί τη βεβαίωση όπως τη βλέπουμε στην πλατφόρμα και την υπογράφουμε.)

Αν το self-test είναι θετικό: Εκδίδεται δήλωση θετικού αποτελέσματος μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr. Πρέπει να κάνουμε επαναληπτικό rapid-test σε δημόσια δομή δωρεάν ή σε ιδιωτική δομή με δικά μας έξοδα, ΑΜΕΣΑ (εντός 24 ωρών). Η λίστα με τις δημόσιες δομές περιλαμβάνεται στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr. Αν το επαναληπτικό τεστ είναι θετικό, ενημερώνουμε το σχολείο και ακολουθούμε το πρωτόκολλο COVID-19. Αν το επαναληπτικό τεστ είναι αρνητικό, επιστρέφουμε στο σχολείο με τη σχετική βεβαίωση.

Όλα τα προηγούμενα μέτρα πρόληψης και προστασίας που ίσχυαν κατά τη φετινή χρονιά, συνεχίζουν να ισχύουν (μάσκα, αποστάσεις, πλύσιμο-απολύμανση χεριών, διαφορετικές ώρες προσέλευσης/αποχώρησης των τάξεων ,διαφορετικές ώρες διαλειμμάτων κ.τ.λ)

Πώς θα γίνεται η απόρριψη των υλικών μετά τη διενέργεια των self-test;

Αν το τεστ είναι αρνητικό: Απορρίπτεται στον κοινό κάδο απορριμμάτων.

Αν το τεστ είναι θετικό: Απορρίπτεται επίσης στον κοινό κάδο απορριμμάτων, αλλά μέσα σε δυο σακούλες καλά κλεισμένες.

Τα απόβλητα των self–test δεν τοποθετούνται στους ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ και δεν απορρίπτονται στις αποχετεύσεις.

Eγκύκλιος σχετικά με την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης (δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος) από τον κορωνοϊό COVID