Αρχική » Χορηγίες » Ο δικός μας κομποστοποιητής

Ο δικός μας κομποστοποιητής

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, μας επιφύλασσε την πιο όμορφη έκπληξη! Ένας καινούριος κομποστοποιητής, αποτελεί το καινούριο απόκτημα του σχολείου μας! Η συμμετοχή μας στο εκπαιδευτικό και περιβαλλοντικό πρόγραμμα  “Ταπερίστας” αποτέλεσε την αφορμή για το καινούριο δώρο που παραλάβαμε απο τον Σύλλογό μας.

Για όσους δεν γνωρίζουν, ο κομποστοποιητής είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για την ανακύκλωση των οργανικών υλικών και τη δημιουργία κομπόστ για τον κήπο του σχολείου. Θα δημιουργήσουμε κάτι το δικό μας λίπασμα μέσα από διάφορα “σκουπίδια” (μπανανόφλουδες,τσόφλια), το οποίο είναι πολύ ωφέλιμο για τα φυτά και τον κήπο του σχολείου μας.

Οι μαθητές/τριες μας ανυπομονούν να τον δοκιμάσουν!

8f102934 2aa6 415b 90a9 534b2928de3b

20/5/1835: Ο Όθωνας αναλαμβάνει τη διακυβέρνηση της Ελλάδας.

20/5/: Παγκόσμια Ημέρα Μέλισσας
Οι μέλισσες και άλλοι επικονιαστές όπως οι πεταλούδες, οι νυχτερίδες και το κολίμπρι απειλούνται ολοένα και περισσότερο από τις ανθρώπινες δραστηριότητες. Για να ενημερωθεί ο κόσμος σχετικά με την σημασία των επικονιαστών, τις απειλές που αντιμετωπίζουν και τη συνεισφορά τους στην βιώσιμη ανάπτυξη, ο ΟΗΕ καθιέρωσε την 20η Μαΐου ως Παγκόσμια Ημέρα της Μέλισσας.