Αρχική » Δράσεις » Ενημέρωση για θέματα διατροφής και στοματικής υγείας στο σχολείο μας

Ενημέρωση για θέματα διατροφής και στοματικής υγείας στο σχολείο μας

Το Υπουργείο Υγείας σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων συντονίζει και υλοποιεί δράσεις και παρεμβάσεις στο πλαίσιο αγωγής υγείας σε σχολικές μονάδες με στόχο την ενημέρωση και την ευασθητοποίηση του μαθητικού πληθυσμού σε θέματα δημόσιας υγείας, καθώς και διενέργεια έρευνας για αξιολόγηση αυτών.

Την Πέμπτη 23 Μαρτίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας ειδικοί από το Γενικό Νοσοκομείο Καρύστου “Διόκλειον”, και πραγματοποίησαν μια ενημέρωση στους μαθητές/τριες όλων των τάξεων για θέματα διατροφής,στοματικής υγείας και υγιεινής. Απηύθυναν σχετικές ερωτήσεις προς τους μαθητές, προβλήθηκαν ειδικά βίντεο, τα οποία και συζητήθηκαν. Έδωσαν σημαντικές πληροφορίες και πολύτιμες συμβουλές στα παιδιά. Και το πιο σημαντικό, με απλά και κατανοητά λόγια για να γίνουν, τα όσα ειπώθηκαν, καλές συνήθειες των μαθητών/τριων μας.

Σας ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο σας και για την ενημέρωση που πραγματοποιήσατε στους μαθητές μας.

336814261 182487414573694 7667846715280520512 n