Αρχική » Χορηγίες » Καλώς ήρθες Φλεβάρη!

Καλώς ήρθες Φλεβάρη!

λήψης 1

Το ξέρατε εσείς,πως υπάρχει ένα παραμύθι, για τον μήνα Φλεβάρη; Όπως αναφέρει η λαϊκή παράδοση, ο Φεβρουάριος μαζί με τα αδέρφια του, τον Ιανουάριο και το Μάρτιο σκέφτηκαν να ενώσουν το κρασί τους σε ένα βαρέλι αφού η παραγωγή του ήταν λιγοστή.Ο πονηρός όμως Φεβρουάριος τρύπησε το βαρέλι από κάτω χωρίς να πάρει συγκατάθεση από τα αδέρφια του, με αποτέλεσμα να πιει όλο το κρασί και έτσι να μεθύσει!

Στην Ελλάδα έχει λάβει και τις ονομασίες Μικρός, Κουτσός λόγω της μικρής του διάρκειας. Υπάρχει και ένα πολύ γνωστό γνωμικό που λέει:«Ο Φλεβάρης κι αν φλεβίσει καλοκαίρι θα μυρίσει κι αν κακιώσει και θυμώσει μες στο χιόνι θα μας χώσει!» Καλό μήνα σε όλους!

Καλώς ήρθες, Φεβρουάριε! Να είσαι καλός και γλυκός μαζί μας!

Φεβρουάριος 2023