Εκπαιδευτική εκδρομή στο Μουσείο Πόλης Καρδίτσας και στο Θεματικό Πάρκο Δεινοσαύρων.

Στις 31 Μαϊου 2023, ημέρα Τετάρτη, όλες οι τάξεις του σχολείου με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών επισκέφθηκαν το Μουσείο Πόλης Καρδίτσας και ξεναγήθηκαν στα εκθέματα του Μουσείου, που αντικατροπτίζουν την ιστορία της πόλης μας. Ειδικά οι μικρές τάξεις είδαν την ατμόσφαιρα ενός Μουσείου, τη δομή του και τη σημασία του για τη διατήρηση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το Θεματικό πάρκο των Δεινοσαύρων στο Παυσίλυπο και γνώρισαν βιωματικά τα θηριώδη σπονδυλωτά ερπετά που έζησαν στην Κρητιδική περίοδο της γής πρίν 150 εκατομύρια χρόνια και εξαφανίστηκαν πρίν 65 εκατομύρια χρόνια. Οι μαθητές/τρίες θαύμασαν και εντυπωσιάστηκαν από τα ομοιώματα και με φωνές των ζώων, του Αυστροράπτορα, του Βραχιόσαυρου, του Δρυόσαυρου,του Τρικεράτωψ και του Ερρερόσαυρου, ενταγμένα στο φυσικό οικοσύστημα του άλσους του Παυσιλύπου. Τέλος οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να διασκεδάσουν στην παιδική χαρά του πάρκου, ολοκληρώνοντας την εκπαιδευτική-ψυχαγωγική του σχολείου.

ΜΟΥΣΕΙΟ 1 ΜΟΥΣΕΙΟ 2 ΜΟΥΣΕΙΟ 3 ΜΟΥΣΕΙΟ 4 ΜΟΥΣΕΙΟ 5 ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ 1 ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ 2

ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ 4 ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ 6 ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ 7 ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ 8 ΔΕΙΝΟΣΑΙΡΟΙ 9 ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ10 ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ 11

ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ 12 ΠΑΥΣΙΛΥΠΟ 1 ΠΑΥΣΙΛΥΠΟ 2 ΠΑΥΣΙΛΥΠΟ 3 ΠΑΥΣΙΛΥΠΟ 4 ΠΑΥΣΙΛΥΠΟ 5