Ημέρα 9ου Πανελλήνιου Σχολικού Αθλητισμού.

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, εορτάσθηκε στο σχολείο μας η 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με μια σειρα από πλούσιες δραστηριότητες. Οι μαθητές από τις 8:15 π,μ  έως τις 09:30μ π.μ., στις τάξεις τους συζήτησαν με τους δασκάλους τους την εξέλιξη των αθλημάτων από την Αρχαία Ελλάδα έως τη σημερινή εποχή. Από τις 10:00 π.μ έως τις 11:30 π.μ. στον αύλειο χώρο του σχολείου ασχολήθηκαν κυκλικά με τα παρακάτω αθλήματα: Άλμα άνευ φοράς, ρίψη μπάλας,σκυταλοδρομία,άλμα σε ύψος,τοξοβολία και διελκυστίνδα.Την προετοιμασία των αγωνισμάτων επιμελήθηκε ο γυμναστής τυ σχολείου Γιάννης Ποντίκας με το αθλητικό υλικό του σχολείου. Από 11:30π.μ. έως 12:15 ακολόυθησε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων ομιλία του ιατρού του Γενικού Νοσοκομείου Καρδίτσας κ. Ηλία Δημάκη σχετικά με την << Άθληση και Υγεία>> και ακολούθησε διαλογική συζήτηση με τους μαθητές για τα πολλαπλά ωφέλη της άθλησης στο κτίσιμο ενός γερού οργανισμού και στην οξύτητα του νού.

7  ΙΑΤΡΟΣ