Εκδρομή στο Κάστρο Φαναρίου.

Την Πέμπτη 26 Μαϊου 2022,όλες οι τάξεις του σχολείου με τη συνοδεία των δασκάλων τους,πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή σε έναν από τους πιο ιστορικούς χώρους του νομού μας , την εκκλησία του Αγίου Σεραφείμ και το κάστρο στο Φανάρι. Στην εκκλησία του Αγίου Σεραφείμ ο ξεναγός μας Απόστολος Φλωρίδης,τον οποίο ευχαριστούμε ιδιαίτερα,εξήγησε στους μαθητές μας τον βίο του Επισκόπου Σεραφείμ,τον μαρτυρικό του θάνατο από τους Τούρκους και στη συνέχεια οι μαθητές προσκύνησαν ευλαβικά την τίμια κάρα του Αγίου.Αμέσως μετά επισκέφθηκαν το παρακείμενο εκκλησσάκι και είδαν την πλάκα της ταφής του Αγίου. Μετά επισκέφθηκαν το λαογραφικό μουσείο στο Φανάρι,στην πλατεία του χωριού και θαύμασαν τα παλαιά αντικείμενα,φωτογραφίες,σκεύη ταξιδεύοντας στο παρελθόν. Στη συνέχεια ακολούθησε μια δύσκολη ανάβαση,μα συνάμα ευχάριστη, στο κάστρο μέσα από μονοπάτι με καταπράσινα δέντρα,αρωματικά φυτά και κελαηδίσματα πουλιών. Στο κάστρο πήραν μια γεύση από την εποχή των ιπποτών,θαύμασαν τις καστροπολεμίστρες,την πυριδαταποθήκη και την αρχιτεκτονική της και απόλαυσαν την υπέροχη θέα του καρδιτσιώτικου κάμπου.

1 1653624278760  .jpg

.jpg 1 1 .jpg