Οι Ε τάξη στην Ετήσια Εκδήλωση Φυσικών Επιστημών.

Την Τετάρτη 18 Μαϊου 2022,  οι μαθητές της Ε τάξης του σχολείου με τους δασκάλους τους, συμμετείχαν στην Ετήσια Εκδήλωση Φυσικών Επιστημών που διοργάνωσε το ΕΚΦΕ Καρδίτσας παρουσιάζοντας στην εκδήλωση 3 πειράματα που διδάχθηκαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε τρείς ομάδες , με την πρώτη ομάδα να υλοποιεί το πείραμα της αίσθησης του θερμού και του ψυχρού,η δεύτερη ομάδα το πείραμα  της θέρμανσης και ψύξης των αερίων και η τρίτη ομάδα των μαθητών μια κατασκευή με ένα ηλεκτρικό κύκλωμα για να δείξει πως γίνεται το βραχυκύκλωμα. Η συμμετοχή στην εκδήλωση ενθουσίασε τους μαθητές διότι έδειξαν μερικά από τα αποτελέσματα της δουλειάς τους στο σχολείο και είδαν από άλλους μαθητές άλλων σχολείων τις αντίστοιχες εργασίες τους .

4                                      3                     1