Επίσκεψη στο Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών στο Αρτεσιανό.

Την Τρίτη 10 Μαϊου 2022, οι Α, Β και Γ τάξεις του σχολείου μας,με τη συνοδεία των δασκάλων τους,επισκέφθηκαν το Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών στο Αρτεσιανό Καρδίτσας,κλείνοντας τις δραστηριότητες στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων που επεξεργάστηκαν στον θεματικό κύκλο για το περιβάλλον. Οι μαθητές/τριες είδαν βιωματικά τη διαδικασία της ανακύκλωσης στα πλαίσια της κυκλικής οικονομίας και τη σημασία της για τη βελτίωση των  αρνητικών συνθηκών που δημιουργεί η υπερκατανάλωση της καθημερινά εξελισσόμενης ανθρώπινης κοινωνίας. Οι υπεύθυνοι του Κέντρου εξήγησαν και πρόβαλαν στους μαθητές/τριες τα κατάλληλα εργαλεία που χρησιμοποιούν για την ανακύκλωση και τους ευαισθητοποίησαν για τη διαδικασία της ανακύκλωσης,ώστε και οι μαθητές/τριες  με τη σειρά τους να την έχουν ως τρόπο ζωής  και να γίνουν πρεσβευτές των προσπαθειών όλων μας για τη σωτηρία του περιβάλλοντος.

1 1                       2 1