Υγιεινή διατροφή και παιδί.

Στα πλαίσια του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων και στην υποθεματική <<Υγιεινή διατροφή>>,η διαιτολόγος κα Βασιλική Βάρρα, επισκέφθηκε το σχολείο μας και παρουσίασε στους μαθητές της Β και Γ τάξης ένα πρόγραμμα Υγιεινής διατροφής για σωστή και ισορροπημένη ανάπτυξη, ιδιαίτερα από τη μικρή ηλικία. Συζήτησε με τους μαθητές τους 5 βασικούς κανόνες της σωστής διατροφής που στηρίζονται στην πρόσληψη βασικών βιταμινών και μετάλλων, στο σωστό θρεπτικό δεκατιανό στο σχολείο, η συχνή χρήση νερού για ενυδάτωση του οργανισμού, το κατάλληλο μεσημεριανό φαγητό στις σωστές ποσότητες και αρκετός ύπνος για να έχει αρκετή ενέργεια ο οργανισμός. Άλλωστε τα ημερήσια γεύματα που προσφέρονται στους μαθητές στο σχολείο μετά τη λήξη των μαθημάτων στηρίζονται στην παρασκευή, την ποσότητά και την ποικιλία πάνω σε πρόγραμμα διαιτολογίας. Τέλος θα θέλαμε ως Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου να ευχαριστήσουμε  θερμά την Διαιτολόγο κα Βασιλική Βάρρα για την ανιδιοτελή  και ευγενική της προσφορά να προσέλθει στο σχολείο και να αλληλοεπιδράσει βιωματικά με τους μαθητές μας.

3jpg           2 1   1jpg