ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ.

Την Παρασκευή 10-12-21,επικεφθήκαμε την πόλη της Καρδίτσας, στα πλαίσια του θεματικού προγράμματος << Φροντίζω το περιβάλλον-Τοπική Πολιτιστική κληρονομιά>> των εργαστηρίων δεξιοτήτων. Πρώτος μας σταθμός το Αρχαιολογικό Μουσείο Καρδίτσας, όπου ξεναγηθήκαμε στα πλούσια αρχαία εκθέματα και είδαμε το μεγαλείο του πολιτισμού των προγόνων μας. Στη Νέα Αγορά οι μαθητές των Γ΄και ΣΤ΄τάξεων θαυμάσαμε την αρχιτεκτονική του εμβληματικού κτιρίου και εντυπωσιαστήκαμε από τα εκθέματα του Πυροσβεστικού Μουσείου, όπου ο απόστρατος αξιωματικός της πυροσβεστικής κος Φόρης Κωστούλας μας ξενάγησε στα πυροσβεστικά εκθέματα και κάναμε εικονική κατασβεση πυρκαγιάς. Στη συνέχεια η ΣΤ΄τάξη επισκεφθήκαμε  την εφημερίδα Νέο Αγώνα όπου η δημοσιογράφος κα Τζένη Σουλτανιά, μας ενημέρωσε για την έκδοση της εφημερίδας και για το πως γίνονται στο στούντιο οι τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές εκπομπές. Στο Μουσείο Πόλης οι μαθητές της Γ΄τάξης είδαμε τα σπουδαία εκθέματα του Μουσείου, όπως πίνακες και αντικείμενα από ιστορικά πρόσωπα της περιοχής μας. Τέλος όλοι μαζί οι μαθητές απολαύσαμε τη μαγεία του Παυσίλυπου, μυρίσαμε χειμωνιάτικες μυρωδιές και αισθανθήκαμε χρώματα του επιβλητικού αστικού άλσους που αποτελεί <<πνεύμονα>> για την πόλη μας. Θαυμάσαμε τα πολύχρωμα φτερά των παγωνιών που αποτελούν τη ζωτική ψυχή του άλσους.

jpg.jpgPAYSILYPO