Αγιασμός σχ. έτους 2024-25

αγιασμός

Εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-25

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με την Φ.6/21383/Δ1/28-02-2024 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ, οι αιτήσεις για την εγγραφή  των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχ. έτος 2024-25, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.

Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α΄ Τάξη του Δ.Σ. θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Παρακαλούμε όπως επικοινωνείτε με τη Δ/νση του Σχολείου στο 2272022267, πριν την προσέλευσή σας για την εγγραφή.

Δικαιολογητικά Εγγραφών

α. Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (αναζητείται από το Σχολείο)

β. Βιβλιάριο Υγείας του /της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου  από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (επισυνάπτεται κενό παρακάτω)

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του /της μαθητή/τριας

ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπίου (Αποστέλλεται από το Νηπιαγωγείο που έχει φοιτήσει ο/η μαθητής/τρια ή το κάνετε λήψη από το παρακάτω μονοπάτι)

(κάντε αντιγραφή τον σύνδεσμο – επικόλληση και μετάβαση σε νέα καρτέλα)

στ. Αίτηση-δήλωση για συμμετοχή στο Ολοήμερο Πρόγραμμα  (επισυνάπτεται κενή παρακάτω)

ζ. Αίτηση εγγραφής γονέα (επισυνάπτεται κενή παρακάτω)

Λήψη αρχείου

Ενημέρωση Γονέων σχετικά με την παρουσία ψυχολόγου στο σχολείο

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως από τις 20/11/2023 έχει προσληφθεί ψυχολόγος στο σχολείο μας στα πλαίσια της πράξης «Ενίσχυση και ενδυνάμωση της κοινωνικο-συναισθηματικής ανάπτυξης και ανθεκτικότητας των μαθητών μέσω του θεσμού ψυχολόγου και του κοινωνικού λειτουργού, σχολικά έτη 2023-2026» για την ενημέρωση, την παροχή συμβουλών και την ενδυνάμωση της σχολικής κοινότητας. Η ψυχολόγος ονομάζεται Παπαδημητροπούλου Μελίνα και θα βρίσκεται στο σχολείο μας κάθε Πέμπτη. Η ψυχολόγος θα παρέχει ψυχοκοινωνική υποστήριξη, ενημέρωση και συμβουλευτική καθοδήγηση σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και κηδεμόνες. Εφόσον κάποιο παιδί εκφράσει ενδιαφέρον για ατομική συνάντηση με την ψυχολόγο απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των γονέων ή των κηδεμόνων μέσω υπεύθυνης δήλωσης. Σε περίπτωση που κάποιος γονέας ή κηδεμόνας επιθυμεί ατομική συνάντηση με την ψυχολόγο μπορεί να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με το σχολείο ή μέσω mail στο melpapadim@sch.gr.

Aνακοίνωση για τη Σχολή Γονέων του Δήμου Χίου

Λήψη αρχείου

Ανακοίνωση ΔΙΠΕ Χίου για επιμορφωτικά προγράμματα εκπαιδευτικών, γονέων και μαθητών μας

Το Κέντρο Πρόληψης Χίου Ναυτίλος σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης θα εκπονήσει στοχευμένες δράσεις για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς. τη σχολική χρονιά 2023-2024.

Αναλυτικές πληροφορίες στον σύνδεσμο: http://dipe.chi.sch.gr/2023/09/21/%cf%84%ce%bf-%ce%ba%ce%ad%ce%bd%cf%84%cf%81%ce%bf-%cf%80%cf%81%cf%8c%ce%bb%ce%b7%cf%88%ce%b7%cf%82-%cf%87%ce%af%ce%bf%cf%85-%ce%bd%ce%b1%cf%85%cf%84%ce%af%ce%bb%ce%bf%cf%82-%cf%83%ce%b5-%cf%83%cf%85/

Έγγραφο δικαιολογητικών για λήψη οικογενειακού βοηθήματος