EXPLORELarge

First Lego League – Explore

Την Τρίτη 11/6, οι μαθητές της Δ’ τάξης συμμετείχαν διαδικτυακά στον διαγωνισμό της Eduact “First Lego League” στην κατηγορία Explore. Η θεματική κατηγορία του διαγωνισμού φέτος είχε τίτλο “Masterpiece” και αφορούσε τις τέχνες. Η πρώτη ομάδα αφιέρωσε τις κατασκευές της στη Χίο και ιδιαίτερα στα Καρδάμυλα. Οι μαθητές έφτιαξαν και μίλησαν για τη ναυτιλία, τη κτηνοτροφία και την υφαντική. Η δεύτερη ομάδα ασχολήθηκε με τα μουσεία και την αρχαιολογία και παρουσίασε τις εικασίες της για τις αρχαιολογικές ανακαλύψεις σε 10 χρόνια από τώρα. Οι ομάδες πέρα από το κατασκευαστικό κομμάτι παρουσίασαν και τους κώδικες που είχαν γράψει σε συνδυασμό με το μηχανικό μέρος. Η πρώτη ομάδα έλαβε το βραβείο της έρευνας και η δεύτερη το βραβείο της κατασκευής. Οι μαθητές έλαβαν συγχαρητήρια για την τεκμηρίωση της δουλειάς τους, την πρωτοτυπία και τη δημιουργικότητα.

FLLa FLLb FLLc