Την Τρίτη, 20 Φεβρουαρίου 2024, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Τυρνάβου πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση γονέων με εισηγητή τον κ. Δημήτρη Καραθάνο, Σύμβουλο Εκπαίδευσης.
Η συνάντηση εστίασε στο θέμα της επικοινωνίας μεταξύ των μελών της οικογένειας καθώς και στην καλλιέργεια των διαπροσωπικών σχέσεων στον οικογενειακό κύκλο. Σε ένα ιδιαίτερα ευχάριστο κλίμα προσφέρθηκαν πληροφορίες και προτροπές σε μια προσπάθεια επαναπροσδιορισμού της συμπεριφοράς των γονέων μεταξύ τους, ως ζευγάρι, αλλά και απέναντι στα παιδιά τους.
Η επόμενη συνάντηση που θα είναι την Τρίτη 5/3/2024 και ώρα 15:00 στον ίδιο χώρο με θέμα “Τι σημαίνει θέτω όρια; Απαγόρευση και τιμωρία ή συνεργασία μεταξύ γονιών και παιδιών”.