Βιογραφικό

Ο Δημήτρης Καραθάνος είναι Σύμβουλος Εκπαίδευσης στην Δ/νση Α/θμιας Εκπαίδευσης Λάρισας. Σπούδασε ¨Ψυχολογία¨ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, ¨Δημόσια Διοίκηση¨ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο και ¨Οργάνωση και Διοίκηση της Εκπαίδευσης¨ στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (Μεταπτυχιακός Τίτλος).

Ασχολείται με την Επιστημονική & Παιδαγωγική Καθοδήγηση των εκπαιδευτικών. Υποστηρίζει εκπαιδευτικούς και μαθητές οργανώνοντας και συντονίζοντας ημερίδες, επιμορφώσεις και δράσεις εφαρμόζοντας καλές πρακτικές στην τάξη και ευρύτερα στο σχολικό χώρο. Παράλληλα, κάθε σχολική χρονιά, διοργανώνει συναντήσεις και επιμορφώσεις με ομάδα στόχο τους γονείς ενημερώνοντάς τους για σημαντικά θέματα που αφορούν τους ίδιους, την οικογένειά τους, αλλά και τη σχέση τους με το σχολείο (Σχολές Γονέων). Η προσπάθεια αυτή σήμερα συνεχίζεται και μέσα από την ιστοσελίδα www.psychologosmou.gr. Συνεργάζεται με σχολεία και φορείς ως εισηγητής σεμιναρίων. Προσφέρει συμβουλευτική σε εκπαιδευτικά θέματα (coaching) σε γονείς και εκπαιδευτικούς. Ήταν Υπεύθυνος της Σχολής Γονέων του ΙΔΕΚΕ  από το 2004 έως το 2007. Ήταν επιμορφωτής στο Εθνικό Κέντρο Δημόσιας Διοίκησης και έχει διδάξει στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Έχει συμμετάσχει σε πάρα πολλά σεμινάρια, επιμορφώσεις, ημερίδες και συνέδρια ως εισηγητής. Έχει γράψει το βιβλίο “Πρώτη μέρα στο σχολείο¨ εκδόσεις Γρηγόρη. Είναι μέλος του Συλλόγου Ελλήνων Ψυχολόγων.