Προσευχή Αναστάσιμης περιόδου ( Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξεις)

• Παιδιά, σας θυμίζουμε ότι  για σαράντα μέρες μετά το Πάσχα, οι χριστιανοί συνηθίζουν να  χαιρετιούνται με τις φράσεις :

Χριστός Ανέστη!

–  Αληθώς Ανέστη ο Κύριος!

• Για το ίδιο διάστημα – μέχρι την παραμονή της Αναλήψεως – έχει καθιερωθεί από την Εκκλησία μας να λέγεται η Αναστάσιμη Προσευχή. Θυμάστε ότι, μετά τις διακοπές του Πάσχα αυτή ήταν η πρωινή μας προσευχή στο σχολείο και οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄και της Ε΄ Τάξης – όσοι φυσικά το επιθυμούσαν- προετοιμάζονταν για αυτή την όμορφη συνήθεια. Μπορεί να μην γνωρίζουμε πότε ακριβώς θα επιστρέψουμε στο σχολείο μας, όμως τίποτα δεν θα μας στερήσει  την ευχαρίστηση να διαβάσουμε την υπέροχη σε περιεχόμενο προσευχή, να την λέμε καθημερινά στο σπίτι μας και όσοι ή όσες θέλουμε να την μάθουμε, ώστε να είμαστε έτοιμοι, όταν γυρίσουμε στο σχολείο.
  • Σας προτείνω να διαβάσετε πρώτα το κείμενο μεταφρασμένο στην νεοελληνική γλώσσα, ώστε να κατανοήσετε καλύτερα το περιεχόμενό του και στη συνέχεια, να προσπαθήσετε και στην αρχαία ελληνική.