ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ (ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ)

Αγαπητοί γονείς και φίλοι, καλησπέρα,

Με  δεδομένο πλέον ότι το χρονικό διάστημα κατά το οποίο η λειτουργία των σχολείων θα είναι σε αναστολή προβλέπεται αρκετά έως και πολύ μεγάλο, και σύμφωνα με  την πρόταση του Υπουργείου Παιδείας για τη δυνατότητα υλοποίησης προγραμμάτων εξ αποστάσεως διδασκαλίας με τη χρήση των νέων τεχνολογιών, σε όσα  παιδιά  το επιθυμούν,  η ιστοσελίδα μας γίνεται βήμα επικοινωνίας των εκπαιδευτικών με τους μαθητές και της μαθήτριές μας.

Θα επιδιώξουμε, να διαμορφώσουμε ένα πλαίσιο άτυπης εκπαιδευτικής διαδικασίας, που θα περιλαμβάνει

πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό και  εργασίες οργανωμένες ανά γνωστικό αντικείμενο (ανακεφαλαιωτικές, εμπεδωτικές κ.ά.), σύμφωνα με τους μαθησιακούς στόχους της κάθε τάξης , αλλά και

• δραστηριότητες και προτάσεις ευχάριστης και δημιουργικής απασχόλησης, γενικής θεματολογίας, που θα απευθύνονται σε όλες τις τάξεις και  θα ενεργοποιούν με τη μορφή και το περιεχόμενό τους το ενδιαφέρον των παιδιών.

Η τηλεκπαιδευτική αυτή διαδικασία  δεν είναι δυνατόν να υποκαταστήσει τη διά ζώσης εκπαίδευση ούτε να καλύψει τη διδακτέα ύλη. Θα βοηθήσει, όμως, να αποκτήσουν τα παιδιά νέες εμπειρίες και δεξιότητες, να διατηρηθεί «ζεστή» η επαφή τους με την εκπαιδευτική διαδικασία, ώστε να μην «αποκοπούν» από το σχολείο κατά το χρονικό διάστημα της παραμονής τους στο σπίτι  και  να αξιοποιήσουν τον χρόνο τους γόνιμα και δημιουργικά, συμβάλλοντας παράλληλα, ως ευχάριστη και δημιουργική ενασχόληση,  στη  μείωση των αρνητικών συνεπειών του  μακρόχρονου περιορισμού τους σε κλειστό χώρο.

Σας ευχόμαστε ολόψυχα  υγεία , καλή δύναμη και αντοχή.

Η σκέψη μας είναι συνεχώς κοντά σας