Παιχνίδι προπαίδειας

Αφού τελειώσουμε τα πρωταθλήματα προπαίδειας, όπου οι μαθητές της Γ΄και Δ΄ τάξης θα έχουν μάθει καλά την κάθε προπαίδεια χωριστά, θα παίξουμε ένα παιχνίδι με ζάρια:
Σε ξύλινα κυβάκια έγραψα τους αριθμούς από το 3 έως και το 8. Επίσης για περισσότερη εξάσκηση στους αριθμούς 6,7,8 και 9 έφτιαξα άλλο ένα ζάρι μόνο με αυτούς τους αριθμούς. (Το τελευταίο ζάρι θα το χρησιμοποιήσουμε, λέγοντας στα παιδιά ότι μάθαμε τόσο καλά την προπαίδεια ,που είμαστε έτοιμοι πλέον να παίξουμε το “δεύτερο επίπεδο” του παιχνιδιού μας  ).

DSCN6642

Ρίχνοντας τα ζάρια οι μαθητές θα πρέπει να βρίσκουν το γινόμενο των 2 αριθμών  που θα τυχαίνουν. Αν απαντάνε σωστά θα προχωρούν ένα βήμα στη βάση του επιτραπέζιου (την οποία θα φτιάξουν τα ίδια τα παιδιά), αλλιώς θα μένουν  στη ίδια θέση μέχρι να απαντήσουν σωστά όταν θα ξανάρθει η σειρά τους. Νικητής θα είναι αυτός που θα φτάσει πρώτος στο τέλος!