Επανάληψη με ζάρια!

Πάνω σε ξύλινα κυβάκια, έγραψα με μαρκαδόρους

1. όλα τα πεζά γράμματα, 2. όλα τα κεφαλαία γράμματα  που μάθαμε στην ενότητα ” Η παρέα”.

Αρχικά θα δώσω στους μαθητές τα “ζάρια” με τα πεζά γράμματα και ρίχνοντας το ζάρι, θα μου γράψουν, στο τετράδιο της ορθογραφίας, το πεζό γράμμα που έτυχαν και δίπλα το κεφαλαίο του.

Την επόμενη μέρα θα τους δώσω τα ζάρια με τα κεφαλαία γράμματα ,όπου και θα ακολουθήσουν παρόμοια διαδικασία, γράφοντας το κεφαλαίο που τους τυχαίνει και δίπλα το πεζό του.

Μαθηματικά

Πάνω σε ξύλινα κυβάκια, έγραψα τους αριθμούς από το 1 μέχρι και το πέντε ,αφήνοντας τη μία πλευρά κενή. Η κενή πλευρά είναι το μηδέν, την άφησα κενή με σκοπό τα παιδιά να συνδυάσουν το κενό- τίποτα με το μηδέν.
θα δώσω από δύο ζάρια σε κάθε μαθητή και θα τους ζητήσω, ρίχνοντας τα ζάρια να μου γράψουν προσθέσεις, με τους αριθμούς που θα τους τυχαίνουν κάθε φορά, στο τετράδιο των μαθηματικών τους.