Η 6η Μαρτίου, καθιερωμένη από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, αποτελεί μια ηχηρή υπενθύμιση για ένα φαινόμενο που δυστυχώς ταλανίζει τις σχολικές κοινότητες σε όλο τον κόσμο. Με αφορμή την ημέρα αυτή πραγματοποιήθηκαν σήμερα στο σχολείο μας βιωματικές δράσεις και βιντεοπροβολές σε συνεργασία και με την ψυχολόγο μας κ. Ντάκου Ευαγγελία. Οι μαθητές-τριες μας  προβληματίστηκαν και συζήτησαν για το τι είναι βία και ποιες είναι οι μορφές της. Συζήτησαν και μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους και κατόρθωσαν να διασαφηνίσουν ποιες συμπεριφορές είναι πραγματικό bullying και ποιες είναι απλά μια τυχαία διένεξη. Συζήτησαν για τους τρόπους επίλυσης των διαφορών τους και τους τρόπους αντιμετώπισης περιστατικών εκφοβισμού είτε στο σχολικό είτε στο εξωσχολικό περιβάλλον.Η βία και ο εκφοβισμός δεν έχουν θέση στο σχολικό περιβάλλον! Η προώθηση των αξιών του αλληλοσεβασμού, της συνεργασίας, της ομαδικότητας , της φιλίας , της συμπερίληψης είναι υποχρέωση όλων!

bulling1 bulling2 bulling3 bulling4 bulling5 bulling6 bulling7 bulling8.jpg bulling9