ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Ανακοινώθηκε η επαναλειτουργία δημοτικών σχολείων, νηπιαγωγείων, παιδικών σταθμών από 1 Ιουνίου 2020. Τα μαθήματα θα παραταθούν έως και την Παρασκευή 26 Ιουνίου 2020 ως εξής:

• Εφόσον διασφαλίζεται ότι σε μόνιμη καθημερινή βάση ο αριθμός των παιδιών είναι μικρότερος του 15, τότε θα μπορούν να λειτουργούν σε καθημερινή βάση με 1,5 μέτρο απόσταση στα θρανία, τα οποία θα έχουν τον ίδιο προσανατολισμό.
  • Αν οι μαθητές υπερβαίνουν τους 15, τότε το τμήμα θα διαιρείται σε 2 υπο-τμήματα, και θα λειτουργούν εκ περιτροπής: Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή το ένα, Τρίτη-Πέμπτη το άλλο, και την επόμενη εβδομάδα το αντίθετο.
  • Προβλέπονται διαλείμματα σε διαφορετικές ώρες για τη μείωση του συγχρωτισμού, και προβλέπεται απαγόρευση λειτουργίας των κυλικείων (που εμείς έτσι κι αλλιώς δεν είχαμε).
  • Υπάρχει επίσης η δυνατότητα απουσίας μαθητή, με απλή  υπεύθυνη  δήλωση  γονέα ή κηδεμόνα περί ύπαρξης ατόμου στο σπίτι που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου ή που νοσεί (επισυνάπτεται).
  • Για την ώρα το ολοήμερο πρόγραμμα δεν θα λειτουργήσει.
  • Προβλέπεται φυσικός αερισμός των αιθουσών, η χρήση της μάσκας είναι προαιρετική για εκπαιδευτικούς και μαθητές.
  • Στις αίθουσες θα υπάρχουν αντισηπτικά, προβλέπεται καθαρισμός δύο φορές την ημέρα, και κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου και μετά το πέρας αυτού.
  • Δεν επιτρέπεται η είσοδος γονέων-κηδεμόνων στο σχολείο. Για όποιο θέμα, επικοινωνήστε με τη Διεύθυνση τηλεφωνικά  ή με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Προκειμένου να οργανώσουμε με τον καλύτερο τρόπο την ασφαλή επάνοδο των μαθητών του σχολείου μας, παρακαλείσθε όσοι ΔΕΝ επιθυμείτε να στείλετε τα παιδιά σας στο σχολείο να συμπληρώσετε την Υπεύθυνη Δήλωση που επισυνάπτεται, δηλώνοντας την ύπαρξη ατόμου στο σπίτι που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου ή που νοσεί και την στείλετε ηλεκτρονικά στο e-mail:mail@dim-kal-choriou.las.sch.gr  ή την παραδώσετε στο Σχολείο.

Όσοι γονείς δεν στείλετε Υπεύθυνη Δήλωση, εξυπακούεται ότι το παιδί σας θα παρακολουθήσει κανονικά τα μαθήματα.

Για την ομαλή λειτουργία της σχολικής μονάδας είναι σημαντικό να μας ενημερώσετε μέχρι την Πέμπτη στις 10.00 ώστε να γίνει ο απαραίτητος προγραμματισμός . Περισσότερες λεπτομέρειες και διευκρινίσεις στο τηλέφωνο του Σχολείου το 2841061401 ή 2841061572 .

Ευχόμαστε να είστε όλοι καλά και να ολοκληρωθεί η φετινή σχολική χρονιά χωρίς προβλήματα και προπάντων με υγεία.

ypeythini-dilosi

Η Διευθύντρια

Πατεράκη Άννα

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Αγαπητά μας παιδιά,

Από Δευτέρα επιστρέφουμε στο σχολείο, στο χώρο που τόσο αγαπάμε και  που μας έλειψε πολύ….

Πρέπει όμως να τηρήσουμε κάποιους κανόνες , ώστε η επάνοδός μας να είναι ασφαλής. Αυτό που ζητάμε και επιδιώκουμε όλοι, είναι η υγεία μας.

θέλουμε να παρακολουθήσετε τα βίντεο που ακολουθούν με προσοχή και να συζητήσετε με τους γονείς σας για τους κανόνες,  που πρέπει να εφαρμόσετε κατά την επιστροφή σας στο σχολείο.

Πατάμε πάνω στο σύνδεσμο και βλέπουμε το βίντεο: