Η γιορτή της 25ης Μαρτίου στο σχολείο μας!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και ΣΤ΄ την Παρασκευή 22 Μαρτίου παρουσίασαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας τη γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου, την οποία ετοίμασαν με τις δασκάλες τους, κα Αθανασία Αναγνωστοπούλου και κα Βασιλική Γεωργιοπούλου. Βρισκόμαστε στα πρώτα σημαντικά χρόνια της Επανάστασης και οι μαθητές μας παρουσίασαν με παραστατικότητα τον τρόπο με τον όποιο έζησε την πολιορκία του Μεσολογγίου ο εθνικός μας ποιητής, Διονύσιος Σολωμός, γεγονός που τον οδήγησε και στη συγγραφή του “Ύμνου εις την Ελευθερίαν”. Η προσπάθεια των μαθητών μας συγκίνησε μικρούς και μεγάλους και απέσπασαν επάξια το πιο θερμό μας χειροκρότημα.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαιτέρως τον “Πολιτιστικό Σύλλογο Σιμωνίδης ο Κείος” για την ευγενική παραχώρηση των παραδοσιακών ενδυμασιών, καθώς και τους γονείς των μαθητών που προσέφεραν αντικείμενα για το σκηνικό.