Ε΄ – ΣΤ΄ τάξη: Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Κέας

Την Τετάρτη 06 Μαρτίου 2019 οι μαθητές/τριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας είχαν την ιδιαίτερη χαρά να επισκεφτούν το Αρχαιολογικό Μουσείο Κέας. Αρχικά, ξεναγήθηκαν στους χώρους του από την κυρία Ελένη Τσιόγκα και θαύμασαν τόσο τα κεραμικά αντικείμενα  από τους προϊστορικούς χρόνους όσο και τα μαρμάρινα και λίθινα εκθέματα των ιστορικών χρόνων. Έπειτα, μεταφέρθηκαν στο εργαστήριο συντήρησης. Εκεί, αφού ενημερώθηκαν για τη διαδικασία συντήρησης ενός αρχαιολογικού ευρήματος, συμπλήρωσαν το “Δελτίο Συντηρήσεως Αρχαίου” και προσπάθησαν να φτιάξουν τα δικά τους πήλινα αντικείμενα μιμούμενοι αρχαία ευρήματα. Ευχαριστούμε πολύ την κα Τιόγκα για τη ζεστή φιλοξενία της και για τις γνώσεις που μετέφερε με τόσο ενδιαφέρον και πρωτότυπο τρόπο στους μαθητές/τριες μας!