ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ευχόμαστε Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά με υγεία και αισιοδοξία !!!

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα, 10/05/2021, το σχολείο επαναλειτουργεί κανονικά ακολουθώντας το
Εβδομαδιαίο Ωρολόγιο Πρόγραμμα της διά ζώσης Εκπαίδευσης. Επίσης κανονικά λειτουργεί και το Ολοήμερο
Πρόγραμμα.

Όλοι οι μαθητές/-τριες, οι εκπαιδευτικοί, η καθαρίστρια, καθώς και ο οδηγός και η συνοδός του λεωφορείου,
υποχρεούνται να κάνουν αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test) νόσησης από τον κορωνοϊό covid-19, δυο φορές την εβδομάδα, προ Δευτέρας και Πέμπτης και πριν την έναρξη των μαθημάτων, έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευσή τους στη σχολική μονάδα.

Η προμήθεια του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου γίνεται από τους γονείς των μαθητών/-τριών, δωρεάν, από το
φαρμακείο με την επίδειξη του ΑΜΚΑ του μαθητή/-τριας. Μαζί με το test δίνονται οδηγίες διενέργειάς του. Ο έλεγχος κατ΄οίκον με την επίβλεψη του γονέα/κηδεμόνα. Μόλις βγει το αποτέλεσμα, ο γονέας-κηδεμόνας επισκέπτεται την ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr και αφού επιλέξει την κατηγορία «Σχολική Κάρτα για Covid -19», ακολουθεί τη διαδικασία υποβολής του αποτελέσματος.

• Εάν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, εκτυπώνει από την ηλεκτρονική πλατφόρμα τη σχολική κάρτα αρνητικού
αποτελέσματος.

• Εάν το αποτέλεσμα είναι θετικό, εκδίδεται από την πλατφόρμα σχολική κάρτα θετικού αποτελέσματος, την
οποία εκτυπώνει και στη συνέχεια μεταβαίνει εντός είκοσι τεσσάρων (24) ωρών σε μια από τις δημόσιες δομές,
για δωρεάν επαναληπτικό έλεγχο. Μέχρι να μεταβεί στη δημόσια δομή, ο διαγνωσθείς/είσα θετικός/ή
μαθητής/τρια και οι οικείοι τους παραμένουν σε κατ’ οίκον περιορισμό, ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες του
Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ).

• Στην περίπτωση κατά την οποία ο δωρεάν επαναληπτικός έλεγχος είναι θετικός, ακολουθείται το Πρωτόκολλο
του ΕΟΔΥ. Εάν ο δωρεάν επαναληπτικός έλεγχος είναι αρνητικός, εκδίδεται σχετική βεβαίωση από δημόσια
δομή, με την οποία βεβαιώνεται το αρνητικό αποτέλεσμα. Στην περίπτωση αυτή, ο/η μαθητής/τρια επιστρέφει
στον χώρο της σχολικής μονάδας, επιδεικνύοντας την ως άνω βεβαίωση.

• Σε περίπτωση που ο γονέας -κηδεμόνας δεν μπορεί να εκτυπώσει τη σχολική κάρτα COVID 19 για τον/τη
μαθητή/τρια, μπορεί να την συμπληρώσει και να την υπογράψει χειρόγραφα ο ίδιος ο γονέας-κηδεμόνας.

Ο κάθε μαθητής/-τρια υποχρεούται να φέρει μαζί του, με τον ερχομό του/της στο σχολείο, τη σχολική κάρτα και να την επιδείξει στον εκπαιδευτικό της 1ης ώρας και να τη διαφυλάξει στην τσάντα του έως τη διενέργεια του επόμενου ελέγχου. Προσοχή !!! Δεν την παραδίδει.

Στην περίπτωση που μαθητής/τρια δεν επιδείξει την σχολική κάρτα κατά την είσοδό του/της στην τάξη, δεν γίνεται δεκτός/ή, λαμβάνει απουσία και απομακρύνεται από την σχολική μονάδα. Παραμένει στον ειδικό χώρο που έχει διαμορφωθεί, στη σχολική μονάδα, για την αποφυγή περαιτέρω μετάδοσης του κορωνοϊού COVID-19, μέχρις ότου οι γονείς/κηδεμόνες τον/την παραλάβουν, τηρουμένων όλων των ισχυόντων υγειονομικών μέτρων προστασίας.

Η προμήθεια του 1ου test έχει ξεκινήσει από την Τετάρτη, 06/05/2021, και του 2ου από τη Δευτέρα, 10/05/2021.

Με την επαναλειτουργία του σχολείου, θα ισχύει η εφαρμογή όλων των μέτρων πρόληψης και προστασίας από
τον κορονωϊό, που έχουν ήδη ληφθεί: υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, χρήση
αντισηπτικών, τακτικό πλύσιμο των χεριών, σχολαστικός καθαρισμός των χώρων, της τουαλέτας, των θρανίων, των
οργάνων γυμναστικής και του πληκτρολογίου της αίθουσας των ΤΠΕ, τακτικός αερισμός των αιθουσών, χρήση ατομικού μαρκαδόρου για γράψιμο στον πίνακα, τήρηση αποστάσεων, αποφυγή συνωστισμού, διάλειμμα σε καθορισμένο χώρο ανά τάξη. Με το καλό να βρεθούμε, μαθητές και εκπαιδευτικοί, στο σχολείο, ακολουθώντας αυστηρά τα μέτρα!

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ,
ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ