ΜΟΥΤΟΓΕΩΡΓΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΠΕ06 – ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Το 2ο Γυμνάσιο Τρικάλων στο ΚΠΕ Νέας Κίου

Απρ 201525

Τις καλύτερες εντυπώσεις αποκόμισε η Περιβαλλοντική ομάδα του 2ου Γυμνασίου Τρικάλων που επισκέφθηκε το ΚΠΕ Νέας Κίου και το Ναύπλιο στις 1 και 2 Μαρτίου 2015. Οι μαθητές του Σχολείου μας και οι συνοδοί καθηγητές (κος Αλεξίου Θ., κα Χασάκογλου Μ. και κος Μουτογεώργος Δ.) έμειναν κατενθουσιασμένοι με την φιλοξενία και την παρουσίαση του προγράμματος που αναπτύχθηκε από τις υπεύθυνες του ΚΠΕ αλλά και από την ίδια κυρίως την πόλη του Ναυπλίου που με τα μνημεία και τα κάστρα της (Μπούρτζι, Ακροναυπλία, Παλαμήδι) αποτελεί ‘‘ζωντανό μουσείο’’ μιας από τις πολύ σημαντικές περιόδους της ιστορίας της πατρίδας μας. Η ομάδα επισκέφθηκε επίσης τις Μυκήνες με τα ‘‘Κυκλώπεια τείχη’’ και την Πύλη των Λεόντων καθώς και το τοπικό μουσείο με τα σημαντικότατα ευρύματα της μυκηναϊκής εποχής.

DSC00310 DSC00313 DSC00409 DSC00608

Νέα Κίος