ΜΟΥΤΟΓΕΩΡΓΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΠΕ06 – ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

Βιωματικες Δράσεις Γ΄Γυμνασίου 2015-2016 “Νερό και Αειφορία”

Ιούν 201626

Κάντε αριστερό κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε την εργασία.

Νερό και Αειφορία

Βιωματικές Δράσεις Β΄ Γυμνασίου 2015-2016 “Το Σχολείο και οι Τέχνες”

Ιούν 201626

Κάντε αριστερό κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο για να παρακολουθήσετε την παρουσίαση.

Project Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 2015-16 ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΤΕΧΝΕΣ

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ “ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ: ΜΙΑ ΑΕΙΦΟΡΟΣ ΣΧΕΣΗ ΖΩΗΣ”

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ 2015-2016 ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Περιβαλλοντική Επίσκεψη του 2ου Γυμνασίου στο ΚΠΕ Αράχθου

Ιούν 201626

Η περιβαλλοντική ομάδα του 2ου Γυμνασίου Τρικάλων αποτελούμενη από 37 μαθητές και μαθήτριες και οι συνοδοί καθηγητές κος Αλεξίου Θεοδόσιος, κα Χασάκογλου Μαρία και κος Μουτογεώργος Δημήτρης επισκέφθηκαν στις 4 και 5 Απριλίου 2016 το ΚΠΕ Αράχθου στα πλαίσια του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του σχολείου «Το Νερό και ο Άνθρωπος: Μια αειφόρος σχέση ζωής».

Την πρώτη μέρα του προγράμματος η ομάδα επισκέφθηκε τις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Αράχθου στην Κόπραινα Άρτας και τον ομώνυμο Φάρο και μέσα από το πρόγραμμα του ΚΠΕ «Περπατώντας στο δρόμο που χάραξε ο Άραχθος»  ενημερώθηκε με βιντεοπροβολή, βιωματικές δράσεις και παιχνίδια για την περιοχή και τον υδροβιότοπο στις εκβολές του Αράχθου στον Αμβρακικό κόλπο με τα εκατοντάδες είδη πουλιών, τη βιοποικιλότητα  και την τεράστια οικολογική του σημασία.

Χωρίς τίτλο2  Χωρίς τίτλο3

Τη δεύτερη μέρα η ομάδα ξεναγήθηκε στις εγκαταστάσεις του τεχνητού φράγματος Πουρναρίου Άρτας και στον υδροηλεκτρικό σταθμό παραγωγής ενέργειας όπου είδαν σε πραγματικό χρόνο τη λειτουργία του και την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.

Χωρίς τίτλο4  Χωρίς τίτλο5

Η επίσκεψη έκλεισε με την ξενάγηση στο Αρχαιολογικό μουσείο της Άρτας και την περιήγηση στα αξιοθέατα  της πόλης με αποκορύφωμα το φημισμένο Γεφύρι της Άρτας όπου οι μαθητές και καθηγητές θαύμασαν την απαράμιλλη τέχνη και μαστοριά με την οποία κατασκευάστηκε το γεφύρι που στέκει αγέρωχο στο πέρασμα των χρόνων.

Χωρίς τίτλο1

Η περιβαλλοντική ομάδα και το 2ο Γυμνάσιο Τρικάλων ευχαριστεί θερμά το προσωπικό του ΚΠΕ Αράχθου για την υποδειγματική φιλοξενία του και όλους όσους συνέδραμαν στην πραγματοποίηση αυτής της περιβαλλοντικής επίσκεψης.

Wordle for Moodle

Μάι 20152

wordle

Το 2ο Γυμνάσιο Τρικάλων στο ΚΠΕ Νέας Κίου

Απρ 201525

Τις καλύτερες εντυπώσεις αποκόμισε η Περιβαλλοντική ομάδα του 2ου Γυμνασίου Τρικάλων που επισκέφθηκε το ΚΠΕ Νέας Κίου και το Ναύπλιο στις 1 και 2 Μαρτίου 2015. Οι μαθητές του Σχολείου μας και οι συνοδοί καθηγητές (κος Αλεξίου Θ., κα Χασάκογλου Μ. και κος Μουτογεώργος Δ.) έμειναν κατενθουσιασμένοι με την φιλοξενία και την παρουσίαση του προγράμματος που αναπτύχθηκε από τις υπεύθυνες του ΚΠΕ αλλά και από την ίδια κυρίως την πόλη του Ναυπλίου που με τα μνημεία και τα κάστρα της (Μπούρτζι, Ακροναυπλία, Παλαμήδι) αποτελεί ‘‘ζωντανό μουσείο’’ μιας από τις πολύ σημαντικές περιόδους της ιστορίας της πατρίδας μας. Η ομάδα επισκέφθηκε επίσης τις Μυκήνες με τα ‘‘Κυκλώπεια τείχη’’ και την Πύλη των Λεόντων καθώς και το τοπικό μουσείο με τα σημαντικότατα ευρύματα της μυκηναϊκής εποχής.

DSC00310 DSC00313 DSC00409 DSC00608

Νέα Κίος

Hello world!

Νοέ 201111

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.