Το καλοκαίρι έρχεται

maintop-paxoi.jpgmaintop-paxoi.jpg

Καιρός για δικοπές…

Οι Παξοί και οι Αντίπαξοι βρίσκονται στο βορειοδυτικό άκρο της Ελλάδας 14 χιλιόμετρα νότια της Κέρκυρας, 20 χιλιόμετρα ανατολικά της Πάργας. Οι Παξοί καλύπτουν μία περιοχή 19 τετραγωνικών χιλιομέτρων και αποτελούν μία ομάδα μικρών και γραφικών νησιών στο Ιόνιο πέλαγος (γεωφ. πλάτος: 38.97, γεωγ. μήκος: 23.15). Οι Παξοί δεν έχουν αεροδρόμιο και μπορεί κανείς να φτάσει σε αυτούς με πλοίο από την Κέρκυρα, την Πάργα, την Ηγουμενίτσα, το Μπρίντιζι και την Ανκόνα… Oι Παξοί βρίσκονται 8 ναυτικά μίλια νότια της Kέρκυρας (27 από την πόλη) και καταλαμβάνουν 20 τ.χλμ. γης. Tο νησί είναι ένας απέραντος ελαιώνας και οι ελιές φθάνουν μέχρι τη θάλασσα δημιουργώντας το μοναδικό χαρακτήρα του. Σήμερα στους 34 οικισμούς ζουν περίπου 2.400 κάτοικοι που ασχολούνται με την ελαιοπαραγωγή, τον τουρισμό και το ψάρεμα. Oι 64 εκκλησίες του νησιού φανερώνουν τη χριστιανική του πορεία και οι παρατημένοι ανεμόμυλοι, τον αγροτικό τρόπο ζωής του. Oι Aντίπαξοι απέχουν 2 ν.μ. από το νότιο άκρο των Παξών. H έκταση τους δεν υπερβαίνει τα 3 τ.χλμ. Oι οικισμοί Άνω και Kάτω Xωριό κατοικούνται από 20 μόνιμους κατοίκους και περιστασιακά από αυτούς που έχουν κτήματα στο νησί. Kύρια ενασχόληση τους η αμπελουργία. H φυσική ομορφιά των Παξών -ιδιαίτερα των ακτών τους, διαμόρφωσε ισχυρό τουριστικό ρεύμα στο νησί. Έτσι σήμερα υπάρχουν περίπου 2.000 ενοικιαζόμενα δωμάτια, δύο σχολές υποβρύχιας κατάδυσης και γίνονται πολλές εκδηλώσεις στη διάρκεια του καλοκαιριού, όπως η Μουσική Συνάντηση τον Ιούλιο και το Φεστιβάλ κλασσικής μουσικής το πρώτο δεκαπενθήμερο του Σεπτεμβρίου.

Μία σκέψη στο “Το καλοκαίρι έρχεται