Η ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΜΑΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

20230604 143106

20230604 143300

Καλώς ήρθατε στη Δανειστική μας Βιβλιοθήκη!!

Η Δανειστική μας Βιβλιοθήκη  αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της καθημερινής εκπαιδευτικής διαδικασίας για την ενίσχυση του αναγνωστικού ενδιαφέροντος και της φιλαναγνωσίας των μαθητών/τριών του Σχολείου μας.

Η συλλογή της περιλαμβάνει λογοτεχνικά βιβλία, εγκυκλοπαίδειες, λεξικά και εκπαιδευτικά παιχνίδια. Αρκετοί γονείς έχουν δωρίσει στο Σχολείο μας πολλά νέα λογοτεχνικά βιβλία ή ελαφρώς μεταχειρισμένα. Επίσης, τα δύο τελευταία χρόνια, η αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία Library4all έχει συμβάλει σημαντικά στον εμπλουτισμό της Δανειστικής μας Βιβλιοθήκης και στην ποιοτική αναβάθμισή της με τη δωρεά 125 νέων λογοτεχνικών βιβλίων.

Ο χώρος της Βιβλιοθήκης μας είναι μικρός  αλλά αρκετά λειτουργικός, αφού έχει διαμορφωθεί κατά τέτοιον τρόπο, ώστε να μπορούν να τον επισκέπτονται οι εκπαιδευτικοί με τους/τις μαθητές/μαθήτριές τους για αναζήτηση βιβλίων ή για βιωματικές δραστηριότητες μάθησης και φιλαναγνωσίας. Επίσης, τα παιδιά του Σχολείου μας  επισκέπτονται τη Βιβλιοθήκη τις ημέρες και τις ώρες που έχουν οριστεί από την Υπεύθυνη Εκπαιδευτικό της Βιβλιοθήκης σε συνεργασία με τον Σύλλογο Διδασκόντων.

Τις ώρες λειτουργίας της Βιβλιοθήκης, τα παιδιά  μπορούν να δανειστούν το βιβλίο που θα επιλέξουν από τις διάφορες κατηγορίες, που υπάρχουν στα ράφια, με βάση τα ενδιαφέροντά τους. Η κάθε κατηγορία, τόσο στο βιβλίο, όσο και στο ράφι, παρουσιάζεται με διαφορετικό χρώμα για την ευκολία στην επιλογή του βιβλίου, στον δανεισμό και στην επιστροφή του.

20230604 143527

Πατώντας  εδώ  μπορείτε να δείτε τις κατηγορίες των βιβλίων                    της Δανειστικής μας Βιβλιοθήκης.

20230604 142306    20230604 142345

20230604 142419    20230604 142444

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ “Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ” ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥ (Κυριακή 26/11/2023, ώρα 11:00 π.μ.)

ΑΦΙΣΑ 1

Η Δημοτική Δανειστική Βιβλιοθήκη Γραμματικού, σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Γραμματικού, προσκαλεί τα παιδιά των Δ΄, Ε΄ & ΣΤ΄ τάξεων του Σχολείου μας, να προσέλθουν με τη συνοδεία σας, την  Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 11:00 π.μ., στον χώρο της Δημοτικής Δανειστικής Βιβλιοθήκης Γραμματικού για να γνωρίσουν από κοντά τη συγγραφέα του βιβλίου «Ο παππούς μου και εγώ» κ. Ελένη Παπαγεωργίου, να ακούσουν αποσπάσματα που θα αναγνώσουν οι συμμαθητές τους από το βιβλίο και να συζητήσουν  μαζί της.

Σας περιμένουμε όλους!

ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ “Η ΜΑΓΙΚΗ ΧΑΡΑ” ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥ (Κυριακή 19/11/2023, ώρα 11:00 π.μ.)

ΑΦΙΣΑ

Η Δημοτική Δανειστική Βιβλιοθήκη Γραμματικού, σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Γραμματικού, προσκαλεί τα παιδιά των Α΄, Β΄ & Γ΄ τάξεων του Σχολείου μας, να προσέλθουν με τη συνοδεία σας, την  Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 11:00 π.μ., στον χώρο της Δημοτικής Δανειστικής Βιβλιοθήκης Γραμματικού για να γνωρίσουν από κοντά τη συγγραφέα του βιβλίου «Η Μαγική Χαρά» κ. Μαρία Ιατρίδη και να ανακαλύψουν  μαζί της το μυστικό της Μαγικής Χαράς, μέσα από βιωματικές δραστηριότητες και παιχνίδια.

Σας περιμένουμε όλους!