εγγραφές

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024 – 2025

Σας γνωρίζουμε ότι για το σχολικό έτος 2024 – 2025, στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου, θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 01/01/2018 έως και 31/12/2018.

Οι αιτήσεις για την εγγραφή μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη θα γίνονται καθημερινά (εργάσιμες ημέρες) από 01/03/2024 έως 20/03/2024  και ώρες 13:30 – 14:30.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς/κηδεμόνες, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘΑ. (Φ.6/498/57863/Δ1/06-04-2016).  Για τους αλλοδαπούς μαθητές, χρειάζεται Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης επίσημα μεταφρασμένη στα ελληνικά, καθώς και τα Διαβατήρια  των γονέων και του παιδιού.
  2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.
  3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.), σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘΑ. (δίνεται στον γονέα/κηδεμόνα από το Δημοτικό Σχολείο)
  4. Βεβαίωση Φοίτησης στο Νηπιαγωγείο.(δίνεται στον γονέα/κηδεμόνα από το Νηπιαγωγείο)
  5. Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας του παιδιού στο όνομα του γονέα/κηδεμόνα. (Λογαριασμός ηλεκτρικού ρεύματος, Λογαριασμός σταθερής τηλεφωνίας, Εκκαθαριστικό Δ.Ο.Υ., Μισθωτήριο της κατοικίας, Βεβαίωση μόνιμης κατοικίας από τον Δήμο)
  6. Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση Εγγραφής, που συμπληρώνεται στο Σχολείο.                                                                                                                                                                                                                                        Από τη Διεύθυνση του Σχολείου