25 ΜΑΡΤΙΟΥ Screenshot 137    ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ              ΤΗΣ 25ης  ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

Σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. Φ1/31401/Δ2/18-03-2022 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ, οι εορταστικές εκδηλώσεις  για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2022 στις αίθουσες διδασκαλίας ανά τάξη. Στις 09:40 π.μ. θα αποχωρήσουν όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες από το Σχολείο με τους γονείς τους. Το Ολοήμερο Πρόγραμμα δεν θα λειτουργήσει.

Την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2022, ημέρα των εορταστικών εκδηλώσεων,  τα Σχολικά Γεύματα θα μοιραστούν σε όλα τα παιδιά πριν την αναχώρησή τους και το δρομολόγιο του Σχολικού Λεωφορείου θα πραγματοποιηθεί κανονικά – το πρωί από τις καθορισμένες στάσεις και στις 09:40 από το Σχολείο.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ  ΤΗΣ 25ης  ΜΑΡΤΙΟΥ 1821

Την Παρασκευή 25 Μαρτίου 2022, η Σημαιοφόρος και οι Παραστάτες θα προσέλθουν στο Σχολείο στις 09:45 π.μ. Στις 09:55 π.μ. θα μεταβούν με τη συνοδεία της διευθύντριας στον προαύλιο χώρο του Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου για να παραστούν στη Δοξολογία.

Όλοι οι υπόλοιποι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας θα προσέλθουν στις 10:00 π.μ. στον προαύλιο χώρο του Σχολείου και στις 10:15 π.μ. θα παραταχθούν έξω από το Σχολείο, με τις οδηγίες και την επίβλεψη των εκπαιδευτικών του Σχολείου.

Στις 10:20 π.μ. θα ξεκινήσει η μαθητική παρέλαση και θα καταλήξει στην Πλατεία Ηρώων του Γραμματικού, όπου θα τελεστεί  τρισάγιο στη μνήμη των Πεσόντων και θα ακολουθήσει η κατάθεση στεφάνων.

Μετά το πέρας της εκδήλωσης τα παιδιά θα αποχωρήσουν με τη συνοδεία  των γονέων τους.

Καθ’ όλη τη διάρκεια των εορταστικών εκδηλώσεων θα τηρηθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα ατομικής προστασίας – χρήση μάσκας και απαιτούμενες αποστάσεις – απ’ όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, τους συνοδούς εκπαιδευτικούς και απ’ όλους τους παρευρισκομένους.