ΝΕΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ

Σας ενημερώνουμε ότι με τη νέα Κ.Υ.Α.  ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης (self test) για covid- 19 θα γίνεται πλέον 1 φορά την εβδομάδα, κάθε Κυριακή, με τη γνωστή διαδικασία της έκδοσης Σχολικής Κάρτας για Covid-19 με τον κωδικό υποβολής και θα ισχύει για όλη την εβδομάδα. Θα πρέπει, λοιπόν, αύριο, Πέμπτη 20/05/2021 ή μεθαύριο, Παρασκευή 21/05/2021, να προμηθευτείτε δωρεάν από το φαρμακείο  το νέο self test, το οποίο θα διενεργηθεί την Κυριακή 23/05/2021 και θα φέρει μαζί του το παιδί σας στο Σχολείο τη Δευτέρα 24/05/2021 τη Σχολική Κάρτα για Covid-19 συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη από εσάς και με τον κωδικό υποβολής πάνω αριστερά.

Σας επισυνάπτουμε το σχετικό ΦΕΚ, τη νέα εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ και το Πρωτόκολλο σχολείων από τον ΕΟΔΥ, προς ενημέρωσή σας:

ΦΕΚ τ.β΄- 2020/18-05-2021

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΥΠΑΙΘ – self test – 55337/ΓΔ4/18-05-2021

ΕΟΔΥ/Πρωτόκολλο σχολείων/17-05-2021

Επίσης, σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 21/05/2021 θα παραδοθούν              οι Έλεγχοι Προόδου Β΄  Τριμήνου  σε κλειστό και σφραγισμένο φάκελο                  στις τσάντες των μαθητών/τριών που φοιτούν στις  Γ΄, Δ΄, Ε΄ και  ΣΤ΄ τάξεις      του Σχολείου μας.

Τέλος, οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης, μαζί με τον Έλεγχο Προόδου, θα παραλάβουν το Α.Δ.Υ.Μ. (Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή), το οποίο συμπληρώνεται από παιδίατρο ή σε Κέντρο Υγείας και επιστρέφεται στο Σχολείο για το σχολικό έτος 2021 – 2022 και για τη φοίτησή τους στην Δ΄ τάξη. Οι μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης, μαζί με τον Έλεγχο Προόδου, θα παραλάβουν και την Υπεύθυνη Δήλωση για την επιλογή της Β΄     Ξένης Γλώσσας, που θα παρακολουθήσουν στην Ε΄ και στην ΣΤ΄ τάξη, την οποία        θα πρέπει να επιστρέψουν στο Σχολείο συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη        από εσάς μέχρι την Τετάρτη 26/05/2021.

Σας ευχαριστούμε θερμά για την εμπιστοσύνη σας και για την πιστή τήρηση                           όλων των απαιτούμενων μέτρων για την αποφυγή                         της διασποράς του κορωνοϊού!!