ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΕΓΚΥΚΛΙΩΝ ΤΟΥ ΥΠΑΙΘ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΦΟΡΗΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ (LAPTOP – TABLET)

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες,                                                                           Σας κοινοποιούμε τις εγκυκλίους του ΥΠΑΙΘ για την παροχή εξοπλισμού φορητών ηλεκτρονικών συσκευών (laptop – tablet) και συγκεκριμένα:                                                                                                         1. το με αριθμό πρωτ.: Φ.478.6/74/43904/Α2/07-04-2020 έγγραφο του ΥΠΑΙΘ με θέμα: “Υποβολή αναγκών εξοπλισμού φορητών ηλεκτρονικών συσκευών.” και                                                             2. το με αριθμό πρωτ.: Φ.478.6/75/44420/Α2/09-04-2020 έγγραφο του ΥΠΑΙΘ με θέμα: “Διευκρινίσεις σχετικά με την υποβολή αναγκών εξοπλισμού φορητών ηλεκτρονικών συσκευών.”

(ΠΑΤΗΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ)

1. ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΝΑΓΚΩΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΦΟΡΗΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ

2. ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΝΑΓΚΩΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΦΟΡΗΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΚΕΥΩΝ

Επίσης, σας γνωστοποιούμε ότι, μετά από τηλεφωνική ενημέρωση που είχε η Διεύθυνση Π.Ε. Ανατολικής Αττικής από την Περιφερειακή Διεύθυνση Αττικής, θα πρέπει οι σχολικές μονάδες να δηλώσουν τις ανάγκες τους σε εξοπλισμό φορητών ηλεκτρονικών συσκευών ως εξής:                                                                                          τα δημοτικά μια συσκευή ανά 45 μαθητές                                          και τα νηπιαγωγεία μια συσκευή ανά σχολική μονάδα.

Ως εκ τούτου και λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω, η καταγραφή αναγκών εξοπλισμού φορητών ηλεκτρονικών υπολογιστών/συσκευών δεν αφορά σε φυσικά πρόσωπα (μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς) αλλά σε ελλείψεις της σχολικής μονάδας. Συνοψίζοντας, το Σχολείο μας πρέπει να αιτηθεί 2 (δύο) φορητές ηλεκτρονικές συσκευές, αφού ο συνολικός αριθμός των μαθητών/τριών μας είναι 83 (ογδόντα τρεις), ήτοι (83 μαθητές/τριες : 45 μαθητές/τριες = 1,84 φορητές ηλεκτρονικές συσκευές).